StoryEditorWiadomości rolnicze

KSC skupiła od rolników 6,2 mln ton buraków cukrowych

14.01.2021., 15:01h
Krajowa Spółka Cukrowa podsumowała kampanie cukrowniczą w sezonie 2020/2021. Cukrownie należące do "Polskiego Cukru" skupiły i przerobiły 6,2 mln ton buraków cukrowych, z których uzyskano 820 tys. ton cukru. Jaki plon buraków cukrowych uzyskali rolnicy współpracujący z KSC?

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. to największy producent cukru w naszym kraju i jedna z największych spółek tego typu w Unii Europejskiej. Wytwórnia składa się z 7 oddziałów (Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice), w których buraki są przerabiane na cukier.

Średni plon buraków cukrowych to niecałe 57 ton/ha

Jak prezentuje się kampania cukrownicza KSC w sezonie 2020/2021 w liczbach?

  • Buraki dostarczyło 14,7 tys. plantatorów;
  • buraki zebrano z upraw o łącznej powierzchni 110 tys. ha;
  • średni plon wyniósł 56,9 t/ha;
  • najwyższy plon – 66,8 t/ha – uzyskano w Cukrowni Malbork (woj. pomorskie);
  • polaryzacja, czyli średnia liczba cukru zawarta w burakach wyniosła 15,05%;
  • 820 tys. ton cukru wyprodukowanego w 7 oddziałach KSC w głównej mierze trafi na rynek polski;
  • średni czas pracy zakładów w kampanii 2020/2021 wyniósł 107 dni, a najdłużej, czyli 116 dni praca trwała w Cukrownia Kluczewo.

Niekorzystne warunki atmosferyczne odbiły się na plonach buraków cukrowych

Rok 2020 nie był zbyt łaskawy dla upraw buraków. Trudne warunki pogodowe czy ataki szkodników znacząco wpłynęły na obniżenie zakładanego plonu. Niemal podczas całego okresu wegetacji, prawidłowy rozwój buraka był zagrożony. Ograniczenia wzrostu zaczęły się już podczas suchej i chłodnej wiosny, kiedy to zdarzały się lokalne przymrozki nawet do 20 maja. Następnie deszczowy maj i czerwiec wpłynęły na rozwój chorób korzeni, a gorące i w zasadzie bezdeszczowe lato sprzyjało więdnięciu roślin. Ciepła jesień wspomagała fazę wzrostu buraka, zamiast dojrzewanie korzeni. Sam zbiór i zwózka buraków w trakcie 19. kampanii utrudniały intensywny deszcz.

Prezes spółki Krzysztof Kowa zwraca uwagę, że doprowadzenie kampanii do końca mimo takich niesprzyjających warunków to zasługa ciężkiej pracy i doświadczenia plantatorów.

Rolnicy mieli duże problemy ze szkodnikami w burakach cukrowych

Szczególnym utrapieniem były szkodniki. Wiosną wśród nich dominowały mszyce i pchełka burakowa, a jesienią i zimą błyszczki, rolnice i piętnówki. W rejonie południowo-wschodnim prym w gronie szkodliwych stawonogów wiódł szarek komośnik, którego żerowanie powodowało duże szkody i wymagało wiosennego przesiewu. W rejonie południowo-wschodnim, a potem także na całym obszarze kontraktacji KSC, doszło do porażenia roślin chwościkiem burakowym.

KSC stawia na przerób soku gęstego z buraków na cukier

W najbliższych miesiącach, a więc w lutym i w marcu 2021, w cukrowniach w Kruszwicy, Nakle i Werbkowicach spółka przeprowadzi coroczną kampanie sokową, aby przerobić gęsty sok buraczany na cukier. W taki sposób produkowany cukier jest przechowywany w specjalnych zbiornikach i pozwala na skrócenie czasu przerobu buraków w sezonie jesienno–zimowym. Dodatkowo pozwala zwiększyć możliwości przerobowe zakładów, poprawia efektywność produkcji, a tym samym pozwala na większe wykorzystanie posiadanego majątku

Krzysztof Kowa, prezes KSC, zaznacza, że takie przedsięwzięcie istotnie poprawia parametry produkcyjne, pozwala na wypracowanie zysków i zwiększa potencjał rozwojowy każdego z oddziałów. Realizacja inwestycji technologicznych, które pochodzą ze środków własnych, wypracowanych podczas programów cukrowniczych są zasadniczym elementem funkcjonowania spółki i bycia konkurencyjnym w branży.

Większość cukru z KSC trafi na polski rynek

Spółka ocenia, że większość cukru wyprodukowanego podczas 19. kampanii cukrowniczej będzie dostarczone na krajowy rynek, a pozostała część trafi na eksport. Sprzedaż zagraniczna cukru poza teren UE jest możliwe dzięki Terminalowi Cukrowemu wybudowanemu w Gdańsku, który systematycznie zwiększa swoje moce przeładunkowe.


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcia: KSC

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 20:48