Produkty pochodzenia roślinnego bez konieczności zakładania działalności gospodarczej można sprzedawać z gospodarstwa w ramach sprzedaży bezpośredniej albo rolniczego handlu detalicznego.Pixabay
StoryEditorPIENIĄDZE

Sprzedaż produktów prosto z gospodarstwa: jakie warunki musi spełnić rolnik?

24.06.2024., 16:30h
Sprzedaż bezpośrednia z gospodarstwa omija pośredników, zwiększając zarobki. Produkty przetworzone wymagają rejestracji jako działalność marginalna, lokalna, ograniczona (MOL) lub rolniczy handel detaliczny (RHD).

Kto może wykonywać te działalności?

Wszystkie te działalności można wykonywać, będąc zarówno rolnikiem ryczałtowym, jak rozliczającym VAT na zasadach ogólnych. Jak wskazywał podczas webinarium zorganizowanego przez poznański oddział CDR Michał Kałuża z firmy Fin­expert, rolnicy mają prawo do sprzedaży produktów rolnych z gospodarstw bezpośrednio konsumentowi z pominięciem pośredników, w przypadku gdy wszystkie produkty są wytwarzane i wprowadzane do obrotu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nie w każdym przypadku konieczne jest rejestrowanie działalności gospodarczej. Wytwarzanie i sprzedaż produktów nieprzetworzonych pochodzących z własnego gospodarstwa nie wymaga rejestrowania działalności, natomiast wyrób i sprzedaż produktów przetworzonych wiąże się z rejestracją.

Trzeba także mieć na uwadze, że zwalnia się od podatku VAT sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 tys. zł.

Pozostało 91% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 20:54