Farma słoneczna Lipno znajduje się w województwie wielkopolskim w zachodniej Polsceequinor
StoryEditorOZE

Aż 80 ha! Ogromna farma fotowoltaiczna powstała na polach w Wielkopolsce

22.06.2024., 15:30h
Equinor, globalny lider w dziedzinie energii, ogłosił uruchomienie swojej trzeciej farmy fotowoltaicznej w Polsce, zlokalizowanej w Lipnie, w województwie wielkopolskim.

Leszno. Gigantyczna ferma fotowoltaiczna już działa

Jej budowa trwała ponad dwa lata, zajmuje powierzchnię ponad 110 długości boisk piłkarskich i jest na niej zamontowanych ponad 100 tys. paneli słonecznych. Mowa o fermie fotowoltaicznej, która powstała na terenie gminy Lipno (woj. wielkopolskie). Nowa elektrownia o mocy 53 MW rozpoczęła właśnie produkcję testową, zwiększając tym samym moc lądowych odnawialnych źródeł energii w portfolio Equinor do 200 MW.

Farma fotowoltaiczna w Lipnie o mocy 53 MW będzie w stanie w ciągu 30 lat wyprodukować 58 gigawatogodzin energii rocznie, co odpowiada zużyciu 29 tysięcy polskich gospodarstw domowych.

Norwegowie inwestują

Nowa farma słoneczna została zbudowana i będzie w pełni obsługiwana przez Wento, polskiego producenta energii odnawialnej, w 100% zależnego od Equinor. Wento, nabyty przez Equinor w 2021 roku wraz z 1,6 GW projektami solarnymi, przekształcił się w zaawansowanego technologicznie producenta energii. Obecnie Wento obsługuje trzy elektrownie słoneczne i jedną farmę wiatrową, o łącznej mocy 200 MW, co znacząco wpływa na zwiększenie mocy odnawialnych źródeł energii w Polsce.

image

Sposób na zabezpieczenie cen prądu dla rolnictwa – prąd z farm wiatrowych!

- Historia i rozwój spółki Wento pokazuje, w jaki sposób Equinor inwestuje w lokalne firmy deweloperskie w celu stworzenia silnego biznesu odnawialnych źródeł energii na lądzie na wybranych rynkach - mówi Anders Bade, Wiceprezes ds. Lądowych Odnawialnych Źródeł Energii i Rynków w Equinor.

Michał Czubak

fot. Equinor

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 03:31