pixabay
StoryEditorDopłaty do OZE

Mój prąd 6.0: wkrótce nowy nabór. Jedno urządzenie obligatoryjne?

22.06.2024., 16:30h
Już za kilka miesięcy ma wystartować nowy nabór wniosków w programie Mój Prąd. Tym razem zasady ulegną zmianie. Jakie urządzenie będzie obowiązkowe, by otrzymać dofinansowanie?

Ile pieniędzy wypłacono dotąd w programie Mój Prąd?

Program Mój Prąd należy od inicjatyw proekologicznych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród beneficjentów. Jego celem jest zachęcenie Polaków do inwestowania w odnawialne źródła energii, zwłaszcza panele fotowoltaiczne. W ostatnich latach Mój Prąd odniósł duży sukces: od 2019 roku przyjęto nieco ponad 0,5 mln wniosków na łączną kwotę 2 627 059 637 zł. 

Kiedy ruszy Mój Prąd 6.0?

W ostatnich dniach coraz więcej mówiło się o narastającym niepokoju wśród osób, zainteresowanych dotacją na mikroinstalację fotowoltaiczną w programie Mój Prąd 6.0. Wszystko przez to, że rozliczenia 5 edycji przeciągały się, a NFOŚiGW zwlekał z informacją o rozpoczęciu kolejnego naboru. 

Przeczytaj więcej: Mój Prąd 6.0 jeszcze nie ruszył! Czy w tym roku będzie nabór wniosków? 

Fundusz zareagował i podał aktualizację, dotyczącą planowanej kolejnej odsłony Mojego Prądu. Szefowa NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak w rozmowie z PAP poinformowała, że Mój Prąd 6.0 wystartuje po wakacjach. Początek naboru planowany jest na wrzesień, jednak nie padły jeszcze konkretne daty. 

Mój Prąd 6.0: jakie zmiany nas czekają? 

Regulaminy rządowych programów wsparcia, takich jak Mój Prąd, są aktualizowane na bieżąco. W tym momencie trwa wprowadzanie zmian, które będą obowiązywały w kolejnym naborze wniosków. Szefowa NFOŚiGW poinformowała już, czego można się spodziewać. Chodzi o uzależnienie wysokości dotacji do instalacji fotowoltaicznej od obowiązkowego zakupu magazynu energii. Do tej pory wybór komponentów nie był narzucany. 

- Zmierzamy w nowym programie, aby magazynowanie energii było obligatoryjne, od ustalonej daty przyłączenia instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii - mówiła Zawadzka-Stępniak. 

To będzie największa planowana zmiana. Mechanizm wsparcia pozostanie bez zmian. 

Przeczytaj także: Moja Woda: będzie kolejny nabór wniosków! Od kiedy nowe dotacje na deszczówkę?

Na jakie inwestycje można dostać dotację w programie Mój Prąd 6.0? 

Osoby, które chcą otrzymać dofinansowanie na mikroinstalację fotowoltaiczną, nie muszą czekać aż nabór wniosków w 6. edycji programu Mój Prąd zostanie oficjalnie ogłoszony. Warto bowiem pamiętać, że okres kwalifikowalności kosztów trwa od 1 stycznia 2021, jeżeli prosument rozlicza się w systemie net-billing. Dotacje będą przyznawane na wydatki związane z zakupem, montażem i przyłączeniem do sieci mikroinstalacji fotowoltaicznej, poniesione pomiędzy 1 stycznia 2021 a datą złożenia wniosku.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 11:17