pixabay
StoryEditorOgrzewanie domów

Czy rolnicy będą zmuszeni do wymiany pieców i modernizacji budynków?

09.07.2024., 14:00h
Unia Europejska wprowadza kolejne dyrektywy dla klimatu, które kładą nacisk między innymi na typy paliw, stosowanych do ogrzewania gospodarstw domowych. Ministerstwo Klimatu wyjaśnia, czy rolnicy będą musieli wymieniać kotły i modernizować budynki.

Czego oczekuje Unia Europejska? 

Unia Europejska zaostrza politykę ekologiczną, dążąc do tego, by państwa wspólnoty były neutralne dla klimatu. Wiąże się to z koniecznością odejścia od niektórych typów paliw, głównie węgla, ale także gazu. Wokół sprawy narosło wiele nieścisłości, bowiem przepisy unijne brzmiały stanowczo, co interpretowano często jako przymus. Niektórzy obawiali się, że Unia zmusi Polaków do termomodernizacji domów oraz wymiany kotłów, zwłaszcza pieców gazowych, do których instalacji jeszcze niedawno zachęcano. W odpowiedzi na pismo Krajowej Rady Izb Rolniczych, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnia, czego naprawdę oczekuje od rolników Unia Europejska. 

Przeczytaj także: Czyste Powietrze 2024: te zmiany już weszły w życie!

Czy rolnik musi przeprowadzić termomodernizację budynków? 

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o termomodernizacji budynków. Chodzi o zabiegi, które zmniejszą zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. Może to być ocieplenie domu, wymiana źródła ciepła na bardziej wydajne bądź montaż albo remont instalacji podgrzewającej wodę i ogrzewającej nieruchomość. Przepisy unijne kładą coraz większy nacisk na tego typu działania. Wiele osób odczytało to w ten sposób, że Polacy będą zmuszani do przeprowadzania termomodernizacji wszystkich budynków. MKiŚ prostuje jednak te nieścisłości. 

Przeczytaj także: Mój prąd 6.0: wkrótce nowy nabór. Jedno urządzenie obligatoryjne?

Czy będą kary za brak termomodernizacji? 

W odpowiedzi Ministerstwa Klimatu na pismo z KRIR czytamy: 

“Obowiązujący obecnie porządek prawny oraz przepisy przytoczonej Dyrektywy nie zmuszają do renowacji domów/budynków rolniczych/mieszkań prywatnych właścicieli (...). Modernizacja budynków będzie wiązała się z systemem zachęt do przeprowadzania modernizacji, a nie autorytarnym nakazem modernizacji budynków, w szczególności tych, których modernizacja nie ma żadnego logicznego uzasadnienia. Tym bardziej nie przewiduje się wprowadzania kar za nieprzeprowadzenie nielogicznych, nieopłacalnych modernizacji.” 

Unia nie wspiera już gazu. Trzeba będzie usunąć piece? 

Unia Europejska zachęca obywateli państw członkowskich również do wymiany źródeł ciepła na takie, które są bardziej przyjazne planecie. Jeszcze do niedawna wśród rekomendowanych znajdowały się piece na gaz, dziś jednak Unia nie wspiera tego paliwa. Osoby, które zainwestowały w kotły gazowe, czują się dziś oszukane i obawiają się, że niebawem wspólnota zmusi je do kolejnego kosztownego remontu i wymiany źródła ciepła. Resort klimatu nie pozostawia wątpliwości: owszem, Unia wycofuje się z korzystania z gazu, jednak gospodarstwa domowe, w których znajduje się tego typu piec, będą mogły z niego korzystać również w kolejnych latach. 

Przeczytaj także: Pompa ciepła czy piec gazowy. Co się bardziej opłaca?

Unia nie będzie dofinansowywać montażu pieców gazowych 

W piśmie Ministerstwa Klimatu można znaleźć także zapis mówiący o dalszych losach pieców gazowych w polskich domach: 

Dyrektywa nie zmusza bezpośrednio do wymiany kotłów gazowych. Zawarto w niej zapis mówiący o tym, że państwo członkowskie ma przedstawić plan odejścia od kotłów na paliwa kopalne do 2040 roku. Jednak rozliczane będzie z przedstawienia planu i wysiłków w tym celu podejmowanych, a nie z osiągnięcia celu. Właściciele kotłów gazowych będą więc mogli po 2040 roku nadal z nich korzystać. Przepisy dyrektywy obejmują zakaz dopłat (zachęt, programów pomocowych itp.) do montażu urządzeń grzewczych na paliwa kopalne od 2025 r. (z pewnymi wyjątkami).” 

Ma być sprawnie i opłacalnie 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uspokaja zaniepokojonych Polaków i podkreśla, że modernizacja budynków w kraju będzie przebiegać głównie według dwóch wytycznych: opłacalności ekonomicznej i wykonalności technicznej. Dzięki temu uda się uniknąć działań nieefektywnych i nieracjonalnych. 

 

źródło: KRIR

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. lipiec 2024 14:00