pixabay
StoryEditorPorównanie kosztów

Pompa ciepła czy piec gazowy. Co się bardziej opłaca?

06.07.2024., 15:30h
Budując nowy dom lub przygotowując się do termomodernizacji starego, trzeba podjąć decyzję o tym, jakie źródło ogrzewania wybrać. Co się bardziej opłaca w domu rolnika: pompa ciepła czy piec gazowy?

Ile kosztuje przyłącze? 

Niezależnie od tego, czy chodzi o wybór ogrzewania w nowym domu czy w budynku po termomodernizacji, konieczne jest uwzględnienie przyłącza. W przypadku nowych domów tego kosztu nie da się uniknąć. Eksperci z portalu Globenergia szacują, że przyłącze energetyczne trzeba zapłacić 150-200 zł/kW. Z kolei dla przyłączy gazowych będzie to 3100 zł do 15 m i 150-200 zł przy każdym kolejnym metrze. 

Przeczytaj także: Rewolucja dla właścicieli paneli fotowoltaicznych. Co się zmienia od lipca?

W przypadku domów po termomodernizacji koszty przyłącza mogą być mniejsze, zwłaszcza jeżeli nie dochodzi do zmiany głównego źródła ciepła. Jeżeli rolnik zechce wyremontować dom i np. zrezygnuje ze starego pieca na rzecz piecyka gazowego, koszty jego instalacji będą porównywalne z tymi w nowym domu. 

Koszty ogrzewania domu: jakie źródło ciepła jest tańsze? 

Eksperci z Globenergii policzyli koszty ogrzewania domu pompą ciepła oraz piecykiem gazowym. Przyjęli, że ogrzewany dom ma powierzchnię 150 m2 i spełnia standardy budowlane z 2017 roku. W takiej sytuacji wyniki są następujące: 

  • przy systemie niskotemperaturowym (35 stopni Celsjusza) dla nowego budownictwa pompa ciepła jest o 10 proc. tańsza, 
  • przy systemie wysokotemperaturowym (55 st. C) dla nowego budownictwa piec gazowy jest o 10 proc. tańszy. 

Autorzy wyliczenia podkreślają jednak, że przy wyborze pompy ciepła dedykowanej systemowi wysokich temperatur, może ona się okazać ok. 8 proc. tańsza od pieca gazowego. Wiele zależy zatem od wyboru urządzenia, jednak zakładając, że dokonamy dobrej decyzji, pompa ciepła okazuje się tańsza. 

Przeczytaj także: Mój prąd 6.0: wkrótce nowy nabór. Jedno urządzenie obligatoryjne?

Czy piec gazowy opłaca się przy dodatkowych kosztach gazu? 

Unia Europejska powoli odwraca się od gazu. Za korzystanie z tego typu paliwa w kolejnych latach nakładane będą coraz wyższe opłaty emisyjne. W przypadku prądu na razie nie ma tego typu planów. 

W 2027 roku opłata emisyjna za tonę emisji z eksploatacji gazu wyniesie 45 euro. W 2038 roku ma to być już 230 euro za tonę. Eksperci z Globenergii przyjęli, że przy eksploatacji kotła gazowego na poziomie 5,2 t CO2 rocznie, w 2027 roku opłata emisyjna wyniesie 964 zł rocznie. W 2038 osiągnie poziom 5140 zł. Jak widać, biorąc pod uwagę dodatkowe koszty, piec gazowy okazuje się o wiele mniej opłacalny.

Przeczytaj także: Jak dobrać odpowiednią biogazownię do swojego gospodarstwa? 

Co się bardziej opłaca: ogrzewanie gazowe czy elektryczne? 

Z przygotowanej przez ekspertów z portalu Globenergia analizy wynika, że zarówno w przypadku nowego domu, jak i budynku po termomodernizacji, bardziej opłaca się zamontować pompę ciepła. Kluczem jest dobranie odpowiedniego urządzenia, spełniającego wymagania użytkownika. Warto także mieć na uwadze, że koszty korzystania z pompy ciepła z czasem będą spadać. Dodatkowo może obniżyć je prąd z przydomowej instalacji fotowoltaicznej, czego nie uwzględniono w analizie. Piec gazowy może wydawać się korzystnym finansowo rozwiązaniem, jednak na dłuższą metę przegrywa w zestawieniu z ogrzewaniem elektrycznym. 

 

źródło: globenergia

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. lipiec 2024 15:32