System rozliczania fotowoltaiki na nowych zasadach. Co się zmieni i od kiedy?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorFotowoltaika w Polsce

System rozliczania fotowoltaiki na nowych zasadach. Co się zmieni i od kiedy?

25.03.2024., 13:30h
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało, że nie wrócić do rozliczania rolników, którzy założyli panele fotowoltaiczne, w systemie net-metering. Jak ostatnie koncepcje dotyczące rozliczania energii wytwarzanej przez fotowoltaikę wpłyną na jej użytkowników? Co się zmieni?

Czy wróci system rozliczania net-metering?

Panele fotowoltaiczne to konstrukcja bezpieczna i odporna na wszelkie warunki atmosferyczne. Ich działanie jest nienachalne. Wokół rozliczania prądu w ramach fotowoltaiki narosło sporo mitów i nieporozumień. Obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska zajęło stanowisko, że nie powróci do rozliczania prosumentów w systemie net-metering. Przypomnijmy, że w ramach tego rodzaju rozliczenia właściciel fotowoltaiki był równocześnie producentem i konsumentem energii elektrycznej, a wytwarzaną energię we własnej fotowoltaice dostarczał do lokalnej sieci dystrybucyjnej. Dzięki temu wyprodukowany latem prąd mógł zaspokoić potrzeby także zimą bez żadnej dopłaty!

image
Fotowoltaika 2024

Co się zmieni w dofinansowaniu fotowoltaiki w 2024 roku? Gdzie można uzyskać pieniądze?

Jak będzie obliczana wartość energii wprowadzonejd o sieci od 1 lipca br.?

System net-billingu obowiązujący osoby, które założyły panele fotowoltaiczne po 31 marca 2022 roku, zakłada rozliczenie wartości, a nie ilości energii elektrycznej. Energia elektryczna jest sprzedawana oraz kupowana, a do 30 czerwca 2024 roku będzie rozliczana zgodnie z rynkową miesięczną ceną energii elektrycznej, wyznaczoną dla danego miesiąca kalendarzowego. Od 1 lipca 2024 roku wartość energii wprowadzonej do sieci będzie ustalana według ceny giełdowej godzinowej na rynkach dnia następnego. Stawki będą ustalane przez Operatora Informacji Rynku Energii (OIRE), a na stronie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE) będzie można sprawdzić ceny energii elektrycznej. I to rozwiązanie ma być korzystniejsze dla prosumentów.

Czemu ma służyć zmiana?

Ta zmiana ma zachęcić do zużywania większej ilości prądu w ciągu dnia, bo wtedy najwięcej energii pochodzi wprost ze słońca. Dzięki nowoczesnym aplikacjom i systemom smart można ustawić działanie wielu urządzeń i zaprogramować je tak, aby pracowały w trybie dziennym, nawet podczas nieobecności domowników. Można też skorzystać z magazynowania energii, co niweluje zagrożenie pobierania drogiej energii z nocy. Przechowana energia może być wykorzystana w domu, nawet wtedy gdy słońca już nie ma.

Nowa dyrektywa dot. efektywności energetycznej budynków

Parlament Europejski wprowadził w ostatnim czasie uchwalił rozporządzenie dot. efektywności energetycznej budynków, zgodnei z którym do 2040 r. nalezy wycofać kotły na paliwa kopalne, czyli węgiel, gaz i olej opałowy. Dyrektywa dotyczy również mieszkańców podmiejskich osiedli. Ponadto od roku 2025 mają zostać wycofane dotacje na zakup kotłów gazowych. 

image
Fotowoltaika w Polsce

Nowy system rozliczania fotowoltaiki. Czy prąd będzie droższy?

Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło. Gov.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 16:08