StoryEditorOZE

Jak rolnictwo może zaoszczędzić dzięki fotowoltaice?

30.12.2022., 07:12h
Z Ireneuszem Kulką – country managerem EDP Energia Polska o ofercie instalacji fotowoltaicznych dla rolnictwa – rozmawia Ireneusz Oleszczyński.

Czym charakteryzuje się EDP Energia Polska?

Firma EDP jest jednym z największych dostawców rozwiązań z zakresu odnawialnych źródłem energii na świecie. Jako Grupa wytwarzamy, dystrybuujemy i sprzedajemy energię elektryczną w 27 krajach. W Polsce funkcjonujemy w ramach: EDP Renewables, która ma w Polsce własne instalacje o mocy ponad 750 megawatów i prowadzi kolejne inwestycje oraz EDP Energia Polska, którą reprezentuję. Głównym obszarem naszej działalności jest sprzedaż energii elektrycznej oraz dostarczanie rozwiązań z zakresu fotowoltaiki dla przedsiębiorstw.

Macie ofertę dla gospodarstw rolnych i przetwórców żywności?

Oferujemy rozwiązania zarówno dla rolników indywidualnych, gospodarstw potrzebujących instalacji rzędu 20–50 kW, jak i tych, które potrzebują kilku czy kilkunastu megawatów. Rynek rolny jest dla nas bardzo ciekawy, ponieważ w większości lokalizacji jest możliwość posadowienia instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku mieszkalnego czy produkcyjnego jak obora czy kurnik, ale również dostępne są lokalizacje na gruncie.

Jakiego rodzaju finansowanie inwestycji oferujecie?

Mamy trzy formuły sprzedaży. Możemy zaproponować zaprojektowanie i wykonanie instalacji za gotówkę lub w ramach kredytu bankowego, ale oferujemy również własny system ratalny. Klient płaci raty na rzecz EDP. W tym systemie nie korzystamy z zewnętrznej instytucji finansowej oferując rozłożenie zakupu instalacji do maksymalnie 6 lat. Trzecią ofertą jest dzierżawa instalacji, którą budujemy na własny koszt i dzierżawimy ją klientowi na 15 lat. W tej opcji klient płaci miesięczne raty, które dziś są niższe niż rachunki za energię elektryczną. Dodam, że są niższe od opłat nawet po obniżeniu cen prądu, o 30–40%. Te sposoby finansowania dotyczą większych instalacji. Mniejszym proponujemy system ratalny bądź transakcję gotówkową.

Jakie jest zainteresowanie branży rolniczej?

– Muszę przyznać, że obserwujemy zainteresowanie punktowe jak ma się to do większości nowinek. Najtrudniej jest przekonać i wykonać pierwszą instalację w danym miejscu. Po wykonaniu i uruchomieniu pierwszej w okolicy pojawiają się kolejni chętni. Rolnik ponosi całkowity koszt w okolicach 1 tys. zł/megawat. Moim zdaniem, to minimum, a cena z pewnością będzie szła w górę. Jeśli istnieje możliwość zaoszczędzenia 30–40% na rachunku, to warto rozważyć inwestycję w fotowolaikę.

A czas realizacji inwestycji?

– Mamy dwie kategorie instalacji, czyli takie, które wymagają uzgodnień i projektów technicznych i takie, które tego nie wymagają. W drugim przypadku mówimy o czasie realizacji od A do Z w ciągu około dwóch miesięcy. Realizacja instalacji wymagających uzyskanie warunków przyłączenia do sieci OSD oraz pozwoleń formalnoprawnych zabiera około półtora roku.

Jakie gospodarstwa zainteresowane są fotowoltaiką?

– Dominują te kierunki produkcji, które zużywają dużo prądu. Liderem są gospodarstwa drobiarskie. Na drugim miejscu znajdują się gospodarstwa, w których niezbędna jest ciągła praca maszyn, np. dojarek, chłodni, wentylatorów, a więc m.in. duże gospodarstwa mleczne.

Jak jest z serwisem waszych instalacji?

– Właśnie wchodzimy w okres wycofywania się z rynku czy wręcz upadłości firm fotowoltaicznych nieposiadających wystarczającego finansowania. Dlatego też klient, który rozważa zakup instalacji powinien wziąć pod uwagę czy firma, która mu ją sprzedaje i instaluje za cztery lata będzie jeszcze istniała. Do kogo się zgłosi z ewentualną reklamacją? Kto będzie serwisował instalację? Standardem gwarancyjnym paneli fotowoltaicznych jest okres 15 lat, a w przypadku inwerterów mówimy o 5 lub 10 latach.

fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2023 04:39