pixabay
StoryEditorOZE w gospodarstwie

Rewolucja dla właścicieli paneli fotowoltaicznych. Co się zmienia od lipca?

03.07.2024., 10:00h
Od 1 lipca w Polsce prosumenci mogą rozliczać się w oparciu o rynkową cenę energii elektrycznej. Nie wszyscy muszą przejść na ten system. Czy rolnikom, którzy mają fotowoltaikę, to się opłaci?

Jak rozliczają się prosumenci? 

Prosumenci, czyli osoby, które zarówno produkują jak i korzystają z energii elektrycznej, od kilku lat rozliczają się w systemie net-billingu. Zastąpił on obowiązujący wcześniej system opustów (net-metering). Net-billing daje prosumentom możliwość sprzedawania wyprodukowanej przez ich instalację fotowoltaiczną energii do sieci zgodnie z rynkową miesięczną ceną energii elektrycznej. Według tej ceny rozliczany jest także pobór energii. Transakcja odbywa się za pomocą konta prosumenckiego. 

Jakie zmiany w rozliczaniu fotowoltaiki od 1 lipca 2024? 

Od 1 lipca 2024 w życie weszły zmiany dotyczące rozliczania fotowoltaiki. Zmodyfikowano przepisy w ten sposób, że prosumenci mogą sprzedawać prąd do sieci po stawkach rynkowych cen energii elektrycznej (RCE). Są to tak zwane ceny dynamiczne, bowiem cena ustalana jest dla każdej godziny. To dla prosumentów zarówno szansa, jak i zagrożenie, gdyż kwoty zmieniają się bardzo szybko, bardziej widoczne jest też oddziaływanie popytu i podaży. Taka zmiana ma zachęcić do tego, by prosumenci nie wprowadzali energii do sieci w godzinach, gdy jest jej najwięcej. 

Przeczytaj także: Jak dobrać odpowiednią biogazownię do swojego gospodarstwa?

Kto musi się rozliczać według systemu godzinowego? 

Nowy system rozliczania fotowoltaiki obowiązuje wszystkich, którzy przyłączą domową instalację do sieci po 1 lipca 2024. Osoby, które już wcześniej miały fotowoltaikę i rozliczały się według zasad net-billingu nie muszą korzystać z nowych zasad. Nie zostaną one zastosowane z urzędu, wręcz przeciwnie: prosument, który zechce zmodyfikować sposób rozliczania, musi złożyć specjalne oświadczenie u swojego dostawcy energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce jednak zachęcić do nowego systemu. 

MKiŚ zachęca do rozliczania fotowoltaiki według nowych zasad 

MKiŚ proponuje prosumentom pewne ulgi. Ci, którzy zechcą rozliczać się według stawek godzinowych, będą mogli uzyskać wyższe stawki zwrotu niewykorzystanych środków za wprowadzoną do sieci energię elektryczną w okresie kolejnych 12 miesięcy. Wzrosną one do 30 proc. Pozostali, którzy będą rozliczać się według tradycyjnego net-billingu, mogą liczyć na obowiązujące dotąd stawki w wysokości 20 proc. wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty. 

Przeczytaj także: Ruszył nabór wniosków w programie „Moja Elektrownia Wiatrowa”

Czy stawka godzinowa za fotowoltaikę opłaci się rolnikowi? 

Rolnik, który podłączy swoją instalację fotowoltaiczną do sieci po 1 lipca 2024 lub zdecyduje się przejść na nowy system rozliczenia, może nieco zyskać w określonych sytuacjach. Jak podaje portal Wysokie Napięcie, godzinowe rozliczanie fotowoltaiki opłaci się tym osobom, które mają panele zorientowane na wschód i na zachód, bowiem rano i wieczorem do sieci trafia mniej energii. Zysku mogą spodziewać się również ci prosumenci, którzy wykorzystują najwięcej prądu około południa, a nieco mniej o poranku i wieczorem. Dla rolnika, który w gospodarstwie zużywa prawie całą wyprodukowaną przez siebie energię, przejście na nowy system rozliczeń nie przyniesie znaczącej różnicy. Może się okazać, że lepszym rozwiązaniem jest montaż magazynu energii i odkładanie prądu “na później” na własne potrzeby niż zastosowanie nowych zasad rozliczania fotowoltaiki.

Przypomnijmy, że prawdopodobnie niebawem magazyny energii będą obowiązkowe dla wszystkich, którzy zechcą skorzystać z programu Mój Prąd: Mój prąd 6.0: wkrótce nowy nabór. Jedno urządzenie obligatoryjne?

 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. lipiec 2024 10:57