Czy pomoc suszowa trafi do rolników, którym aplikacja wyliczyła mniej niż 30% strat? Oficjalne pismoJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorAplikacja suszowa

Czy pomoc suszowa trafi do rolników, którym aplikacja wyliczyła mniej niż 30% strat? Oficjalne pismo

25.01.2024., 13:00h
Rolnicy z województwa łódzkiego domagają się interwencji MRiRW w sprawie sposobu szacowania szkód przez aplikację suszową. Zdaniem wnioskujących, wyniki podawane przez system są nieadekwatne do rzeczywistych szkód, które wyrządził żywioł.

Aplikacja suszowa źle szacuje straty

Jak wynika z pisma skierowanego przez Łódzką Izbę Rolniczą do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, rolnicy skarżą się na działanie aplikacji suszowej. Okazuje się, że wyniki kalkulacji przeprowadzonej przez system w przypadku starty nie przekraczają 30% średniej, rocznej produkcji roślinnej. Farmerzy zwracają uwagę na fakt, że są to dane zaniżone, nieodzwierciedlające rzeczywistej sytuacji.

Jakie mogą być skutki nieprawidłowego działania aplikacji suszowej?

Zaniżone wyniki mogą przełożyć się na uniemożliwienie rolnikom ubiegania się o pomoc na podstawie informacji opublikowanej przez MRiRW 5 stycznia 2023 r.

Aplikacja suszowa źle działa

Zdaniem rolników, działanie aplikacji suszowej pozostawia wiele do życzenia. Jak wskazują beneficjenci, w niektórych przypadkach na sąsiednich działkach różnice w szacowaniu strat wynoszą 20-30%, np. na polu, gdzie rosła kukurydza i ziemniaki, strata wyszacowana w kukurydzy osiągnęła poziom 46%, a w uprawie ziemniaka 22%.

O co wnioskuje IRWŁ?

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego wystąpiła z wnioskiem o wprowadzenie przepisu, na którego podstawie o pomoc suszową będą mogli się ubiegać producenci rolni, których straty nie przekroczyły 30% średniej rocznej produkcji roślinnej.

image
Pomoc suszowa za 2023 rok

Pomoc suszowa dla nielicznych. Czy będzie ponowna weryfikacja protokołów suszowych?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: IRWŁ

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 13:44