Nawet 0,5 MLD zł dla polskich rolników. KE daje dodatkowe pieniądzeMandera/Chmiel/KE
StoryEditorPomoc dla polskich rolników

Nawet 500 mln zł dla polskich rolników. KE daje dodatkowe pieniądze

09.07.2024., 18:00h
KE ogłasza pomoc dla polskich rolników. W sumie z unijnej rezerwy rolnej i z budżetu krajowego może do nich trafić nawet 0,5 miliarda złotych. Kiedy pieniądze znajdą się na kontach rolników?

KE: 37 mln euro dla polskich rolników

Będzie pomoc dla rolników poszkodowanych przez przymrozki i grad. Komisja Europejska przeznaczyła na ten cel 77 mln euro z rezerwy rolnej. Najwięcej z tej kwoty trafi do polskich rolników – 37 mln euro. Austria otrzyma 10 mln euro, Czechy 15 mln euro, a Portugalia na pomoc dla winiarzy – 15 mln euro. 

- Kraje mogą uzupełnić to wsparcie do 200 proc. środkami krajowymi – poinformował komisarz UE Janusz Wojciechowski i dodał, że dzisiejsza decyzja KE zapewnia pomoc bardzo potrzebną poszkodowanym rolnikom.

W komunikacie KE czytamy z kolei, że rządy poszczególnych krajów „rozdzielą pomoc bezpośrednio między rolników, aby zrekompensować im straty gospodarcze”. 

- Austria, Czechy i Polska będą musiały powiadomić Komisję o szczegółach wsparcia, w szczególności o kryteriach stosowanych do obliczania pomocy indywidualnej i o działaniach podjętych w celu uniknięcia zakłócenia konkurencji i nadmiernej rekompensaty – informuje Thérèse Lerebours, rzecznik prasowy KE.

Nawet 0,5 MLD zł pomocy. Kiedy rolnicy otrzymają pieniądze?

Pieniądze mają trafić do rolników najpóźniej do 31 stycznia 2025 roku, a do Portugalczyków do 30 kwietnia 2025 roku. Jeśli polski rząd zdecyduje się na uzupełnienie kwoty pomocy o 200 proc., wówczas do polskich rolników może trafić 111 mln euro, czyli przy obecnym kursie euro 473 mln zł. Przy poprzednich programach pomocowych, m.in. dopłatach do zbóż Polska za każdym razem korzystała z maksymalnej możliwości zwiększenia budżetu.

Przymrozki zniszczyły rolnikom uprawy

Przypomnijmy. Pod koniec kwietnia w Polsce wystąpiły silne przymrozki, głównie na Lubelszczyźnie i Sandomierszczyźnie. Rośliny były w zaawansowanych fazach rozwojowych. Do tego w maju doszedł grad, który do reszty zniszczył sadownikom plony i uszkodził inne uprawy praktycznie w całej Polsce.    

- W 9 na 16 województw wystąpiły ekstremalne warunki pogodowe. Odnotowaliśmy spadek temperatury nawet do minus 8°C, gdzie czas ekspozycji roślin wynosił nawet do 12 godzin. Stąd znaczne straty odnotowały przede wszystkim nasze zagłębia sadownicze – informowała pod koniec czerwca zastępca dyrektora Departamentu Rynków Rolnych MRiRW Joanna Trybus.

image
Straty po nawałnicy

Grad zniszczył rolnikowi 80 ha upraw. "Kukurydza ścięta równo z ziemią"

image
Rolnicy w rozpaczy

Rolnicy załamani. Przymrozki zabrały plony. "Straciłem wszystko"

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 14:31