Preferencyjny kredyt płynnościowy (linia UP) można wykorzystać również na zakup środków do produkcji rolnejMagdalen Szymańska
StoryEditorPIENIĄDZE

Rolnicy mają więcej czasu na skorzystanie z kredytu płynnościowego na 2%

02.07.2024., 10:30h
Rolnicy mają więcej czasu, by ubiegać się o preferencyjny kredyt na utrzymanie płynności finansowej.

Kredyty płynnościowe dla rolników wydłużone

Rolnicy będą mogli ubiegać się o kredyty płynnościowe do 31 grudnia 2024 roku, a nie jedynie do końca czerwca. Rząd wydłużył ten termin.

- 29 czerwca 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR, wydłużające termin udzielania kredytów płynnościowych do końca bieżącego roku. Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję w tej sprawie - poinformowało ministerstwo rolnictwa. 

Dla kogo kredyty płynnościowe?

Kredyty płynnościowe są udzielane w ramach tymczasowych środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy uruchomionych przez Komisję Europejską. KE wydłużyła niedawno okres obowiązywania tzw. pomocy kryzysowej w odniesieniu do producentów rolnych do końca roku. Ze względu na to, że kredyty te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem naszych rolników, resort rolnictwa postanowił dostosować termin ich udzielania do możliwości, jakie dają przepisy unijne. Warto dodać, że pula środków na nie przeznaczana była już kilkakrotnie zwiększana, ostatnio 3 czerwca br.

Kredyt został uruchomiony w połowie lipca ubiegłego roku. Może zostać udzielony na uregulowanie zobowiązań finansowych związanych z prowadzeniem działalności rolniczej oraz ponoszenie bieżących wydatków z nią związanych. Przez okres do 60 miesięcy jest oprocentowany na poziomie jedynie 2%. Ponadto rolnik może liczyć na dwuletni okres karencji w spłacie kapitału. Kwota udzielanego kredytu jest uzależniona od powierzchni gospodarstwa.

Magdalena Szymańska

fot. M. Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 08:02