Archiwum redakcjiArchiwum redakcji
StoryEditorGUS

Rolnicy żądają zmian w szacowaniu przez GUS dochodu z 1 ha. "Wyliczenia są bardzo krzywdzące"

29.09.2023., 10:00h
Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej zaapelował do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o opracowanie nowego systemu obliczania poziomu dochodu rolniczego. Rolnicy uważają, że aktualne wyliczenia są dla nich krzywdzące, ze względu na to, że liczby nie odzwierciedlają rzeczywistej sytuacji finansowej gospodarstw.

Szokujący dochód z ha przeliczeniowego wg GUS

Niespełna tydzień temu w artykule pt. „SZOKUJĄCY dochód z 1 ha przeliczeniowego. Wyliczenia GłUS uderzą wielu rolników po kieszeni” informowaliśmy o tym, że dochód z hektara przeliczeniowego w polskich gospodarstwach w roku 2023 wyniósł ponad 5 500 zł, co okazało się wynikiem wyższym od ubiegłorocznego o 2 300 zł. Opublikowane wyliczenia wywołały nie lada oburzenie wśród rolników, którzy otwarcie komentowali, że pracownicy Głównego Urzędu Statystycznego „upadli na głowę”, ponieważ większość z nich jest obecnie pod tzw. kreską.

WIR prosi o zmianę systemu obliczania dochodu z hektara

Na oburzenie rolników nie pozostała obojętna Wielkopolska Izba Rolnicza, której zarząd skierował pismo do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o podjęcie działań mających na celu stworzenie nowego systemu wyliczania poziomu dochodu rolniczego. Rolnicy sugerują, by zmodernizować system obliczania przychodu z hektara w taki sposób, by uwzględniał on zmiany finansowe następujące w rolnictwie i był o te zmiany korygowany. Zdaniem WIR-u konieczne jest uwzględnianie w obliczeniach aktualnie panującej sytuacji cenowo-kosztowej w rolnictwie, dzięki czemu aktualizacja danych o sytuacji ekonomicznej i dochodowej rolników bardziej odzwierciedlała rzeczywisty stan budżetu rolników, a nie przybliżony. WIR apeluje również o wprowadzenia rachunkowości rolniczej, która mogłaby stać się dowodem umożliwiającym określenie dochodu rolniczego dla danego gospodarstwa i precyzyjne lokowanie pomocy społecznej.

Skąd GUS bierze dane o wysokim dochodzie rolników?

Jak zauważa WIR, polskie rolnictwo i sposób podejścia rolników do prowadzenia gospodarstw jest bardzo zróżnicowany. Wynika to z faktu, że rolnicy nie prowadzą dodatkowych rachunkowości rolniczych, ponieważ do tego jest zobowiązana wyłącznie niewielka grupa producentów rolnych włączonych do systemu FADN. Każda z kalkulacji opublikowanych nie tylko przez GUS, ale nawet przez izby rolnicze jest z góry naznaczona wystąpieniem błędu uproszczenia i uśrednienia podstawowych wielkości i parametrów ekonomicznych oraz technologicznych.

Metodologia GUS-u nie nadąża za realiami rolnictwa

Opublikowanych w ostatnim czasie przez GUS dochód z hektara przeliczeniowego, który wyniósł 5 549 zł, był dla rolników ogromnym ciosem. Jak zauważa WIR, wynik ten był jednak kalkulacją ubiegłorocznej sytuacji w polskim rolnictwie. Zdaniem zarządu izby metodologia GUS-u przestała nadążać za dynamicznie następującymi w sektorze rolnictwa zmianami. Obecnie funkcjonujące wskaźniki, na których podstawie wyliczany jest dochód, umożliwiają szybkie opracowanie danych, jednak nijak mają się do kryzysu, o którym wie już każdy. Zawyżony dochód z hektara przeliczeniowego eliminuje nie tylko rolników, ale szczególnie ich dzieci z pomocy o charakterze socjalnym. WIR zwraca uwagę m.in. na studentów, którzy ubiegając się o stypendia socjalne, nie otrzymują ich, ponieważ z liczb wynika, że dochód na jednego członka rodziny jest bardzo wysoki, a tak naprawdę wynosi o wiele mniej, niż można byłoby się tego spodziewać po wynikach z GUS-u. WIR apeluje zatem o urealnienie obliczeń, gdyż jak czytamy w stanowisku:

„Jest to szczególnie ważne w sytuacji bardzo dynamicznych zmian na rynku rolnym, w szczególności w zakresie cen skupu oraz poziomu kosztów produkcji. Średni wskaźnik traci również swoją wiarygodność w obliczu zmian, które zachodzą i będą zachodzić w polskim rolnictwie, a które polegają na jego uprzemysłowieniu i koncentracji. Dochody gospodarstw bardzo się rozwarstwiają, co powoduje, że te wyliczenia są bardzo krzywdzące dla wielu z nich”.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: WIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2023 03:56