Wiceminister rolnictwa: rolnicy potrzebują natychmiastowej pomocy od rząduKrzysztof Chmiel/Sejm/Canva
StoryEditorPomoc dla rolników

Wiceminister rolnictwa: rolnikom trzeba natychmiast wypłacić pomoc

22.05.2024., 12:48h
Komisje szacujące straty przedstawią dziś informacje o szkodach przymrozkowych i gradowych. Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak zaznaczył, że rolnikom trzeba natychmiast wypłacić doraźną pomoc finansową. - Ta kwestia zostanie przekazana premierowi - powiedział w Sejmie.

Rolnicy po gradobiciu zostali bez niczego. „Doznali krzywdy dużo wcześniej”

Sadownicy z powiatu opolskiego, kraśnickiego i lubelskiego na Lubelszczyźnie zostali bez niczego. Przymrozki i potężny grad zabrały im wszystkie plony. Skala tragedii jest ogromna, tym bardziej, że wiele drzew i krzewów nie będzie owocować nawet w przyszłym roku.

- To jest wielka tragedii tych ludzi, bo oni doznali krzywdy dużo wcześniej, kiedy była susza i kiedy rząd PiS sprowadził niekontrolowane ilości owoców miękkich, przez co były trudności ze sprzedażą krajowych zbiorów. Teraz doszły mrozy i grad – mówił 22 maja w Sejmie Wiesław Różyński, poseł PSL. 

Przymrozki i grad: dziś informacja o szkodach 

W odpowiedzi wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak poinformował, że komisje szacujące straty z tytułu przymrozków i gradu dzisiaj przedstawią informacje o szkodach.

- Zbiorczo zobaczymy, jakie są straty z tego tytułu – poinformował. Dodał, że był w Wandalinie, gdzie rolnicy potracili 100 proc. swoich plonów.

Wiceminister rolnictwa: rolnicy potrzebują natychmiastowej pomocy od rządu

Czerniak zaznaczył, że rolnikom trzeba natychmiast wypłacić doraźną pomoc finansową.

- Dzisiaj rolnicy i sadownicy potrzebują natychmiastowej pomocy doraźnej. Oczekują tego od nas i od rządu. Ta kwestia zostanie przekazana panu premierowi – zaznaczył w Sejmie Czerniak.

Firmy nie chcą ubezpieczać od przymrozków i gradu. To ma się zmienić

Wiceminister zapowiedział też zmiany w systemie ubezpieczeń, bo firmy ubezpieczeniowe nie chcą ubezpieczać sadów i krzewów owocowych od ryzyka gradu i przymrozków.

- To co się wydarzyło w przeciągu 8 lat musi być usprawnione. Rolnicy i sadownicy oczekują pomocy od rządu premiera Donalda Tuska – podkreślił Czarniak. 

W czwartek o pomocy dla rolników w Sejmie

23 maja ma się odbyć posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa w sprawie pomocy rolnikom poszkodowanym przez pogodę.  Sadownicy zapowiadają, że zażądają ogłoszenia stanu klęski żywiołowej, natychmiastowych rekompensat i zawieszenia rat kredytów na 2 lata i uruchomienia tanich kredytów. Będą też rozmawiać o koniecznych zmianach w systemie ubezpieczeń od klęsk żywiołowych.

image
Pomoc dla rolników

Grad dobił rolników. Owoców nie będzie nawet 2 lata. Jaka pomoc?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 12:07