StoryEditorWiadomości rolnicze

Pomoc suszowa: znamy stawki! Czy rolnicy dostaną pieniądze przed świętami?

02.12.2022., 11:12h
Znamy już stawki pomocy suszowej! Niestety, będą dużo niższe niż obiecywano. Jaką pomoc suszową otrzymają rolnicy? Kiedy ARiMR zacznie wypłacać pieniądze?

Od 17 października do 30 listopada rolnicy mogli ubiegać się o pomoc suszową (pomoc dla rodzin). Program ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Jak informuje ARiMR, wpłynęło aż 230 tys. wniosków.

Pomoc suszowa: ile pieniędzy dostaną rolnicy?

Niestety, zwiększony budżet programu, który wynosi 600 mln zł, nie wystarczy, by wypłacić rolnikom obiecane 5 czy 10 tys. zł (10 tys. zł mieli dostać rolnicy mający szkody powyżej 30 proc., a 5 tys. zł, jeśli szkody są poniżej 30 proc.). Dlatego ARiMR musiała zastosować współczynnik korygujący, czyli obniżyć stawki pomocy.

Jak poinformowała dziś ARiMR, współczynnik korygujący wyniesie 0,52.

To oznacza, że:

  • rolnik, który miał powyżej 1 proc. i nie więcej niż 30 proc. strat dostanie 2600 zł,
  • rolnik, który miał powyżej 30 proc. strat otrzyma 5200 zł.

Udało nam się ustalić, że do 22 grudnia mają być rozesłane decyzje ws. przyznania pomocy suszowej

Kiedy ARiMR wypłaci pomoc suszową rolnikom?

Zazwyczaj pomoc suszowa była wypłacana na przestrzeni wielu miesięcy, a nawet lat. Ale tym razem ma być inaczej, ponieważ jest to wsparcie w formule pomocy socjalnej, a nie de minimis. Jak poinformowała ARiMR wypłaty rozpoczęły się dziś, 13 grudnia, i będą realizowane na bieżąco w ślad za wydanymi decyzjami o przyznaniu pomocy.

Tym samym zrealizują się zapewnienia ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, które składał podczas rozmowy z nami, że część rolników otrzyma pieniądze… już na Święta, a najpóźniej na Sylwestra. Pisaliśmy o tym TUTAJ

- Pomoc związana z klęską suszy to pomoc socjalna. Powinna być wypłacona do końca grudnia, ponieważ są to pieniądze tegoroczne, poza limitem de minimis. Stąd konieczność ich wypłacenia do końca 2022 roku – wyjaśnia w rozmowie z nami Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa. 

Szef resortu rolnictwa zaznacza jednak, że wnioski złożyła bardzo duża ilość rolników. W związku z tym ARiMR może mieć problem z terminową obsługą wypłat.

- Ze względu na bardzo duże zainteresowanie, trochę nadmiarowe, system się skomplikował, przez co ARiMR ma dużo pracy. Mam jednak nadzieję, że Agencja zdąży wypłacić te pieniądze do końca roku – zaznaczył minister.

Rolniku, upewnij się, że ARiMR ma Twój aktualny numer konta. Jak to zrobić?

Aby otrzymać wsparcie, rolnik powinien się upewnić, że ARiMR posiada jego aktualny numer rachunku bankowego. Dotyczy to w szczególności tych osób, które w ostatnim roku zmieniły bank.

- Pomoc wypłacana będzie na rachunek wskazany w systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Dlatego istotne jest, aby dane dotyczące numeru konta były aktualne - wyjaśnia ARiMR. 

Numer konta można sprawdzić po zalogowaniu się do Platformy Usług Elektronicznych ARiMR  https://epue.arimr.gov.pl/pl/strona-glowna i wybraniu z paska menu opcji „Mój profil”. Jeśli numer konta jest nieaktualny, należy niezwłocznie dokonać jego aktualizacji – zgodnie z instrukcją: https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow

Kamila Szałaj, fot. envato.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. luty 2024 09:19