StoryEditorWiadomości rolnicze

Minister rolnictwa zdradza, kiedy ARiMR wypłaci pomoc suszową rolnikom [WIDEO]

29.11.2022., 20:11h
Nabór wniosków na pomoc suszową dobiega końca. Pytamy więc ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, kiedy ARiMR rozpocznie wypłatę pieniędzy i do kiedy potrwa wysyłka przelewów. O ile obniżone będą stawki wsparcia?

UWAGA! AKTUALIZACJA 13.12.2022: Są już znane stawki pomocy suszowej po uwzględnieniu współczynnika korygującego! Wiemy też, kiedy ARiMR zacznie wypłacać pieniądze.

30 listopada mija termin składania wniosków o pomoc suszową. Zainteresowanie wsparciem jest ogromne – do tej pory dokumenty złożyło ponad 208 tys. rolników. 

Kiedy ARiMR wypłaci pomoc suszową rolnikom?

Zazwyczaj pomoc suszowa była wypłacana na przestrzeni wielu miesięcy, a nawet lat. Ale tym razem ma być inaczej, ponieważ jest to wsparcie w formule pomocy socjalnej, a nie de minimis. Jak można wywnioskować ze słów ministra rolnictwa, niewykluczone, że część rolników otrzyma pieniądze… już na Gwiazdkę, a najpóźniej na Sylwestra.

- Pomoc związana z klęską suszy to pomoc socjalna. Powinna być wypłacona do końca grudnia, ponieważ są to pieniądze tegoroczne, poza limitem de minimis. Stąd konieczność ich wypłacenia do końca 2022 roku – wyjaśnia w rozmowie z nami Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa. 

Szef resortu rolnictwa zaznacza jednak, że wnioski złożyła bardzo duża ilość rolników. W związku z tym ARiMR może mieć problem z terminową obsługą wypłat.

- Ze względu na bardzo duże zainteresowanie, trochę nadmiarowe, system się skomplikował, przez co ARiMR ma dużo pracy. Mam jednak nadzieję, że Agencja zdąży wypłacić te pieniądze do końca roku – zaznaczył minister.

O ile niższe będą stawki pomocy suszowej?

Teoretycznie program zakłada wsparcie na poziomie 10 tys. zł dla rolników mających szkody powyżej 30 proc. i 5 tys. zł, jeśli szkody są poniżej 30 proc. 

Ale przy takiej ilości chętnych, budżet programu, który wynosi 600 mln zł, nie wystarczy, by wypłacić obiecane kwoty. Dlatego zostanie zastosowany współczynnik korygujący, a ostateczne stawki będą ustalone po zakończeniu naboru i sprawdzeniu poprawności złożonych dokumentów.

- Niestety, może nastąpić redukcja stawek, ale to dopiero będziemy w stanie ocenić po ustaleniu, ile wniosków zostało zaakceptowanych. Pula środków finansowych jest zamknięta. Wynosi 600 mln zł, więc przy takiej ilości zainteresowanych może nastąpić jakaś redukcja, ale nie sądzę żeby ona była zbyt duża – powiedział minister Kowalczyk.

Przypomnijmy, że niecałe dwa tygodnie temu wicepremier wyliczał, że pomoc wyniesie  2000-3000 zł.

- Po zakończeniu weryfikacji wszystkich wniosków kwota pomocy będzie podlegać redukcji. Prawdopodobnie nie wyjdzie 5000 zł, ale w zależności od podziału może to być 2000-3000 zł – ocenił 17 listopada minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. 

Kowalczyk o problemach z pomocą suszową: nie dopilnowałem tego wszystkiego

Nabór wniosków na pomoc suszową (klęskową) przebiegał ze sporymi problemami. Aplikacja suszowa, z której rolnicy musieli pobrać protokół szacowania strat lub kalkulację nie działała, termin składania wniosków zmieniał się dwukrotnie, a z naboru w trakcie jego trwania wykluczeni zostali rolnicy, którzy nie mogli wykazać się sprzedażą produktów z gospodarstwa. 

Minister rolnictwa przyznał, że ponosi odpowiedzialność za tę sytuację.

- System jest ułomnym systemem. Miał zrealizować zaliczkową pomoc, która nie wpisywałaby się w pomoc de minimis. Został niestety wykorzystany przez pseudo-rolników, stąd pomysł, aby fakturami lub innymi dokumentami uwierzytelniać sprzedać. Żałuję, że nie było to od początku zrobione. To nauczka na przyszłość, by nie robić takich skrótów. Przyjmuję te krytykę do siebie, bo nie dopilnowałem tego wszystkiego - powiedział dziś podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu minister Kowalczyk.

Pomoc suszowa 2022: nabór wniosków do 30 listopada

O pomoc klęskową (do ubiegania się o pomoc uprawniają nie tylko straty powstałe w wyniku suszy, ale też gradu, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny) można ubiegać się do 30 listopada 2022 r. Wnioski wraz z załącznikami należy złożyć do biura powiatowego ARiMR. 

Jeśli ktoś jeszcze nie złożył wniosku, powinien się pospieszyć. By mieć pewność, że dokument dotrze na czas, najlepiej udać się osobiście do właściwego biura powiatowego ARiMR lub skorzystać z platformy ePUAP.

Wcześniej warto sprawdzić, czy wniosek zawiera odpowiednie załączniki (w tym faktury lub inne dokumenty sprzedaży) i czy ARiMR ma aktualny numer konta rolnika. 

Kamila Szałaj

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 15:20