Fallow crop fields in spanish countryside. Agriculture and harvesting
StoryEditorWiadomości rolnicze

Produkcja na ugorach: rolnicy nadal czekają na przepisy. W sprawie interweniuje RPO

29.08.2022., 12:08h
Teoretycznie w 2023 roku rolnicy mogą produkować na ugorach, bo KE się na to zgodziła, ale wciąż nie ma krajowych przepisów w tej kwestii. A czas goni, bo już trzeba podejmować decyzję o zasiewach. Sprawa jest na tyle pilna, że interwencję podjął nawet sam Rzecznik Praw Obywatelskich.  

KE zgodziła się na produkcję na ugorach. Co rolnicy mogą tam teoretycznie uprawiać?  

Pod koniec lipca Komisja Europejska wydała rozporządzenie pozwalające rolnikom na produkcję rolną na ugorach. 

Zgodnie z przepisami w 2023 r. rolnicy:

  • w ramach normy GAEC 7 – nie będą musieli realizować zmianowania upraw na gruntach ornych;
  • w ramach normy GAEC 8 (przeznaczenie 4 proc. gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne) – będą mogli prowadzić produkcję na gruntach ugorowanych, z wyjątkiem kukurydzy, soi i zagajników o krótkiej rotacji.

Odstępstwo jest czasowe i dotyczy tylko składania wniosków w 2023 roku. Jest ściśle związane ze światowym bezpieczeństwem żywnościowym. Dlatego też nie obejmie upraw, które są wykorzystywane do żywienia zwierząt (kukurydzy, soi).

Ministerstwo rolnictwa zwleka z przygotowaniem przepisów ws. produkcji na ugorach

Jednak żeby polscy rolnicy mogli skorzystać z tych możliwości potrzebne są przepisy krajowe, których wciąż nie ma.

Sprawą zaniepokoił się nawet rzecznik Praw Obywatelskich i oficjalnie zapytał ministra rolnictwa, czy resort pracuje nad stosownymi przepisami i kiedy można się spodziewać ich uchwalenia.

- W celu skorzystania przez rolników z możliwości zwiększenia produkcji rolnej konieczne jest przyjęcie przez właściwe organy krajowe odpowiednich przepisów na podstawie przewidzianej w cytowanym wyżej rozporządzeniu wykonawczym delegacji – napisał prof. Marcin Wiącek Rzecznik Praw Obywatelskich do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, prosząc go o informacje, czy w resorcie prowadzone są prace nad wprowadzeniem odstępstwa od tego zakazu i kiedy odpowiednie zmiany wejdą w życie.

Producenci zbóż: poprzednim razem dowiedzieliśmy się za późno o ugorze z uprawą

To nie pierwsza interwencja w tej sprawie. Wcześniej Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych w liście do ministra H. Kowalczyka przypomniał, że o zmianę przepisów w tej kwestii wnioskowały wszystkie państwa członkowskie, w tym Polska.

- Dlatego, aby nie zmarnować tej szansy, jaką jest możliwość produkcji żywności na ugorach w ramach EFA, odpowiednie krajowe przepisy w tej sprawie powinny być opublikowane jak najszybciej. Rolnicy już za chwilę będą podejmować decyzje, co do zasiewów pod przyszłoroczne zbiory  - napisał Stanisław Kacperczyk z PZPRZ. 

Przypomnijmy, że już w tym roku można było skorzystać z odstępstwa w ramach EFA, zwanego potocznie „ugór z uprawą”. Zrobiło to jednak niewielu rolników, bo zdaniem PZPRZ dowiedzieli się za późno o takiej możliwości zagospodarowania swojego gruntu. Teraz sytuacja może się powtórzyć. 

wk, ksz, fot. envato.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 09:53