StoryEditorWiadomości rolnicze

Rolnicy: zwrot akcyzy za paliwo rolnicze powinien być znacznie wyższy. O ile?

06.07.2022., 14:07h
Koszty oleju napędowego wzrosły tak bardzo, że nie ma obecnie mowy o opłacalności produkcji rolnej. Dlatego Dolnośląska Izba Rolnicza apelują do ministra rolnictwa o wprowadzenie preferencyjnych zasad sprzedaży paliwa dla rolników.

Dolnośląska Izba Rolnicza napisała do Wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka w sprawie wysokich cen paliw i zawnioskowała w nim o wprowadzenie paliwa rolniczego na potrzeby wykonywanych prac w gospodarstwie, dzięki któremu polscy rolnicy będą mieli szanse na uprawianie ziemi na podobnych zasadach jak to się odbywa w krajach zachodniej Europy.

Opłacalność produkcji rolnej spada przez drogie paliwa 

- Dzięki możliwości zakupu tańszego paliwa, opłacalność prowadzenia gospodarstwa rolnego w Polsce znacząco wzrośnie. Zawirowania w gospodarce doprowadziły do rosnących w zatrważającym tempie cen paliw, które niekorzystnie wpływają na opłacalność prowadzenia gospodarstwa rolnego, a w niejednym przypadku mogą doprowadzić do utraty zdolności finansowej przez rolnika - napisał Ryszard Borys prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Samorządowcy z Dolnego Śląska przypomnieli, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 3 grudnia 2021 r., zwrot podatku akcyzowego wynosi 1 zł na litr oleju napędowego. Stawka miała jednak inną wartość, jeśli chodzi o wymiar pomocy, gdy cena oleju napędowego oscylowała w granicy 5 zł za litr i ma inną teraz, kiedy sięga już 8 zł za litr.

100 % zwrotu akcyzy za paliwo dla rolników?

Zdaniem DIR zwrot podatku akcyzowego nie jest praktycznie żadną rekompensatą dla kosztów ponoszonych przez rolników. Stąd wniosek, aby maksymalnie zmniejszyć akcyzę na paliwo rolnicze.

- Zgodnie z prawem unijnym, państwa członkowskie mogą stosować minimalną stawkę akcyzy do produktów energetycznych. Dlatego też wnioskujemy, aby do czasu wprowadzenia paliwa rolniczego, zwiększyć o 100 % zwrot podatku akcyzowego dla polskich rolników. Pozwoli to stworzyć warunki prowadzenia gospodarstw na podobnym poziomie, jak to wygląda w innych krajach członkowskich UE – czytamy w piśmie do ministra rolnictwa.

wk

fot.unsplash

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. czerwiec 2023 12:01