StoryEditorWiadomości rolnicze

Rolniku, chcesz oszczędzić na prądzie? Są na to sposoby

04.02.2022., 19:02h
Podwyżki cen energii w ostatnim czasie zszokowały i mocno dotknęły większość Polaków. Pojawiają się nowe sposoby, by zniwelować te koszty w codziennym życiu. Niektóre z nich to proste zasady, do których wystarczy się stosować, inne wymagają większego zaangażowania. Co można zrobić, by choć trochę obniżyć rachunki za prąd?

Dostosuj sprzęt i czas używania do potrzeb

Najprostszym sposobem, by choć trochę obniżyć swoje rachunki, jest ograniczanie zużycia energii. Można do niego podejść na różne sposoby.

Warto zacząć od przeanalizowania warunków umowy z dostawcą energii. Niektórzy oferują bowiem różne stawki, w zależności od pory dnia, kiedy korzystamy z prądu. W ten sposób możemy rozplanować pracę urządzeń, które zużywają dużo energii, na godziny, kiedy stawka jest niższa.

Jeżeli stoimy przed wyborem nowych urządzeń AGD i RTV, również warto go dobrze przemyśleć. Lepszą decyzją będzie zakup sprzętu o wyższej klasie energetycznej, który pochłania mniej energii. Warto też dostosować wielkość urządzenia do swoich potrzeb – w dwu- czy trzyosobowym gospodarstwie lepiej sprawdzi się mniejsza pralka czy lodówka.

Korzystaj rozważnie z urządzeń RTV i AGD

Przemyślane korzystanie z urządzeń domowych także pozwoli zaoszczędzić. Lepiej zaczekać, aż zmywarka czy pralka będą pełne i dopiero je nastawić. Drobne urządzenia, takie jak dekoder telewizyjny, warto całkowicie wyłączać, gdy z nich nie korzystamy. Pozostawione w trybie czuwania, wciąż zużywają dużo energii.

Warto pamiętać także o tym, by nie zużywać zbyt wiele energii na grzanie i chłodzenie. Robiąc sobie herbatę, lepiej nalać do czajnika tylko tyle wody, ile potrzeba na jeden kubek. Chcąc zaś schłodzić potrawy w lodówce, lepiej poczekać, aż same ostygną i dopiero je schować. W ten sposób lodówka nie będzie musiała zużyć dodatkowej energii, by się ochłodzić po tak gwałtownej zmianie temperatury w środku.

Takie drobne, codzienne działania prawdopodobnie nie sprawią, że nie poczujemy podwyżek cen prądu. Jednak w skali roku oszczędności skumulują się i mogą sięgnąć nawet kilkuset złotych, a w większym gospodarstwie domowym jest to już znaczna różnica.

Warto pamiętać także o możliwości skorzystania z dodatku osłonowego. Takie dofinansowanie może być znacznym wsparciem przy opłacaniu rachunków. Więcej o tym dodatku piszemy TUTAJ.

fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2023 22:19