Pomoc suszowa 2023: jak będzie wyglądało szacowanie strat? Kiedy aplikacja, a kiedy komisja suszowa? arch.
StoryEditorJak szacować suszę w 2023 roku?

Pomoc suszowa 2023: jak będzie wyglądało szacowanie strat? Kiedy aplikacja, a kiedy komisja suszowa?

07.07.2023., 12:31h
W tym roku suszę ma szacować aplikacja i komisje suszowe. Kiedy i jak rolnik może wystąpić o komisję? Czy musi też złożyć wniosek przez aplikację? Jak będzie wyglądał protokół z szacowania suszy?

Ruszyły małe żniwa, a rolnicy wciąż nie mogą szacować suszy na swoich polach. Do tej pory nie została uruchomiona aplikacja suszowa; nie wiadomo też jak mają wyglądać zapowiadane przez ministra rolnictwa prace komisji szacujących. Wciąż czekamy na rozporządzenie zmieniające zasady szacowania szkód w gospodarstwach.

Szacowanie strat suszowych: kiedy i jak rolnik może wystąpić o komisję?

Rąbka tajemnicy uchylił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. W piśmie do podlaskiego ODR-u i Podlaskiej Izby Rolniczej poinformował, że rolnicy będą musieli złożyć wniosek o oszacowanie szkód za pośrednictwem aplikacji „zgłoś szkodę rolniczą”.

- Szacowanie szkód przez publiczną aplikację pozostanie podstawowym i obligatoryjnym narzędziem do szacowania szkód powstałych w wyniku suszy – informuje wojewoda.

Wojewoda wyjaśnia, że jeżeli jednak rolnik będzie chciał, aby oszacowania szkód dokonała również komisja, powinien złożyć odpowiedni wniosek w terminie umożliwiającym ich oszacowanie.

- Jeżeli komisja nie oszacuje szkód, a rolnik złoży wniosek w aplikacji to otrzyma protokół. Natomiast samo oszacowanie szkód przez komisje nie pozwoli na wygenerowanie protokołów – tłumaczy wojewoda.

Jak będzie wyglądał protokół z szacowania suszy?

Paszkowski zaznacza, że końcowy protokół oszacowania szkód byłby w takim przypadku oparty o 3 źródła danych dotyczących wysokości szkód w uprawach:

  • dane podane we wniosku w aplikacji przez rolnika,
  • dane z raportu oszacowania komisji na miejscu oraz
  • dane pobierane z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa(IUNG).

Ile czasu mają komisje na oszacowanie strat?

Komisje powinny oszacować szkody tak jak dotychczas czyli do dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia przez producenta rolnego powstania tych szkód, nie później jednak niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji.

Ile czasu mają komisje na złożenie raportu z szacowania suszy?

Paszkowski wyjaśnia, że komisja będzie zobowiązana złożyć w terminie 30 dni od dnia oszacowania szkód powstałych w wyniku suszy jednak nie później niż do 15 października roku wystąpienia suszy raport z oszacowania szkód:

  • za pośrednictwem aplikacji publicznej oraz
  • w wersji papierowej wojewodzie właściwemu ze względu na miejsce powstania szkód.

Wojewoda zaznacza, że planuje się, że taki raport oszacowania szkód będzie zawierał tylko podstawowe i najważniejsze dane:

  • pozwalające zidentyfikować producenta rolnego,
  • informacje o powierzchni upraw rolnych, w których powstały szkody spowodowane wystąpieniem suszy (każda działka osobno wraz z powierzchnią zgodnie z wnioskiem o płatności bezpośrednie oraz z wysokością oszacowanych szkód);
  • imiona i nazwiska członków komisji oraz datę oszacowania szkód.

Wojewoda: proszę o niezwłoczne występowanie do mnie o powołanie komisji

- W związku z powyższym proszę o umożliwienie producentom rolnym składania wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku wystąpienia suszy przez komisję oraz niezwłoczne występowanie do mnie o ich powołanie – zaznacza wojewoda podlaski.

Jednocześnie podkreśla, że złożenie wniosku przez rolnika o oszacowanie szkód przez komisję, nie zwalnia go z obowiązku złożenia wniosku przez publiczną aplikację.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 22:05