StoryEditorWiadomości rolnicze

W Brodach powstanie pierwsza w Polsce biogazownia rolnicza produkująca biometan

30.11.2022., 11:11h
W Brodach (pow. nowotomyski, woj. wielkopolskie) ma powstać pierwsza w Polsce biogazownia wytwarzająca biometan, która nie będzie emitować uciążliwych zapachów. Co to oznacza dla mieszkańców oraz okolicznych rolników?

6 mikrogazowni już działa, teraz powstaje pełnowymiarowa

To przedsięwzięcie było omawiane na konferencji w centrum badawczym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W wydarzeniu wziął udział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Projekt „Innowacyjna biogazownia” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest realizowany od przełomu maja i czerwca 2022 roku. Środki na ten cel pochodzą z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój, a także Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także z innych programów europejskich (KPO, Krajowego Planu Strategicznego dla WPR, PROW - okres przejściowy będzie trwał jeszcze 2 lata, a także z opłat za emisję CO2.

W ramach projketu działa 6 eksperymentalnych mikrogazowni, które powstały w centrum badawczym poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Brodach Poznańskich. Kolejnym krokiem jest zaplanowanie prac związanych z budową uniwersalnej biogazowni wytwarzającej biometan. Ponadto w ramach konkursu „Innowacyjna biogazownia” wybrano wykonawców, którzy zajmują się opracowaniem technologii produkcji biogazu.

Jak ma wyglądać prototyp biogazowni w Brodach?

Do zaprojektowania jest prototypowa instalacja, która będzie samowystarczalna pod kątem energii elektrycznej i ciepła dzięki wykorzystaniu części produkowanego biogazu.

Nowa technologia będzie służyła wytwarzaniu biometanu z wykorzystaniem substratów o charakterze odpadowym, dzięki czemu nie będzie ona wydzielała do środowiska uciążliwych dla człowieka zapachów. Z czego na pewno ucieszą się okoliczni mieszkańcy.

Realizowane przedsięwzięcie może być modelem do zastosowania na uczelniach. Pokazuje na przykładzie po pierwsze, że biogazowni nie trzeba się bać, a po drugie, że przynosi ona znakomitą korzyść. Najlepsza motywacja to niska cena ciepła dla mieszkańców wsi – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Zalety biogazowni dla mieszkańców

Henryk Kowalczyk wymienił korzyści jaki niesie za sobą biogazownia dla lokalnej społeczności. Oprócz korzystnej ceny ciepła, należą do nich wykorzystanie odpadów biodegradowalnych z rolnictwa. Tym samym spadnie cena ogrzewania, a zarazem koszt utylizacji odpadów rolniczych. Powstanie biogazowni pozwoli miejscowości na stanie się samowystarczalną.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie MRIRW

Fot. MRiRW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. wrzesień 2023 17:41