Close up of chicken hen feeding in cage, selective focus
StoryEditorWiadomości rolnicze

Zakaz chowu klatkowego drobiu. Czy Polska ulegnie presji Brukseli?

15.09.2022., 12:09h
Do tej pory resort rolnictwa potępiał zakaz chowu klatkowego. Ale teraz poinformował, że swoją decyzję uzależnia od wytycznych Komisji Europejską. Czy Polska ulegnie presji Brukseli?

Zakaz chowu klatkowego od 2027 roku?

Komisja Europejska chce zakazać chowu klatkowego od 2027 r. Decyzję tę podjęła po tym, jak prawie 1,5 miliona osób podpisało się pod Europejską Inicjatywą Obywatelską o zakazie stosowania klatek w hodowli zwierząt. 

Hodowcy drobiu apelują o więcej czasu 

Plany KE potępia jednak branża drobiarska. 

– Pod inicjatywą obywatelską zebrano 1,4 mln podpisów i Komisji Europejska postanowiła rozpocząć prace nad stosowaną legislacją. Tymczasem to zaledwie promil wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Dlaczego tak mała grupa ludzi ma decydować o tym co będą jedli pozostali Europejczycy – mówiła Anna Zubków z Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu w czasie obrad grupy roboczej „Drób i jaja” Copa-Cogeca.

Zrzeszone w Copa-Cogeca stowarzyszenia i organizacje podkreślają, że ich pierwszym i najważniejszym celem jest zapewnienie, aby zwierzęta były zdrowe i dobrze leczone.

Hodowcy drobiu wyjaśniają, że byli i zawsze są przygotowani do większego podniesienia standardów hodowli, które już teraz są jednymi z najwyższych na świecie, zgodnie z zapotrzebowaniem rynku. Ale w ich ocenie ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. wrzesień 2023 12:47