StoryEditorInformacje rynkowe

Zboża w tym sezonie powinny trzymać cenę

01.10.2018., 12:10h
Zanosi się na to, że w obecnym sezonie zboża wraz z kukurydzą i rzepak nie będą tanieć. Chyba, że unijne straty będą rekompensowane eksportem z Ukrainy, która w przeciwieństwie do Unii, poprawiła swoje prognozy zbiorów.

Dużo niższe zbiory zbóż, kukurydzy i rzepaku

Według Copa-Cogeca zbiory zbóż w UE w tym sezonie są o 12% niższe niż w ubiegłym. Wyniosły łącznie 273,9 mln t, co oznacza spadek o 38 mln t. W przypadku nasion oleistych Copa-Cogeca ocenia spadek produkcji na poziomie 8,2% do 30,7 mln t. Zbiory rzepaku spadły o 2,3 mln t (o 10,6%) do 19,4 mln t.

Największych strat oczekuje się w produkcji kukurydzy. Unia zbierze jej w tym sezonie 54,5 mln t, czyli o ponad 15% (9,8 mln t) mniej niż przed rokiem. Zbiory pszenicy miękkiej wyniosły 123,2 mln t, w porównaniu do 2017 r. jest to 19,8 mln ton lub o 13,8% mniej. Produkcja pszenicy zwyczajnej spadła ze 142 mln t do 130 mln t, czyli o 8,4%. Zbiory jęczmienia obniżyły się natomiast o 6,3% (o 3,8 mln t) do 56,6 mln t. Prognozy, które publikuje Europejska Federacja Handlowców Zbożowych (Coceral), są bardziej optymistyczne, ale różnice w porównaniu do tych przedstawionych przez Copa-Cogeca są niewielkie.

Największy spadek zbiorów w Niemczech

Jak szacuje Coceral, wśród największych unijnych producentów zbóż najbardziej ucierpiały zbiory w Niemczech. W porównaniu do ubiegłego sezonu Niemcy zbiorą o prawie 19% (8,5 mln t) mniej ziarna, produkcja spadnie więc do 37 mln t. W Polsce zbiory zbóż ogółem obniżą się o 10,5% do 28,4 mln t. Natomiast we Francji mają wynieść 62,787 mln ton, to jest o ponad 8% mniej niż przed rokiem.

Straty w produkcji zbóż w porównaniu do wyników z ubiegłego roku wynikają z suszy, która dotknęła: Niemcy, Francję, Polskę, Wielką Brytanię i Skandynawię.

Dobra sytuacja na Ukrainie

W przeciwieństwie do Unii, Ukraina poprawia wcześniejsze prognozy zbiorów. Tamtejszy resort ocenia je na 63,1 mln t, to o ponad 3 mln t więcej, niż prognozowano wcześniej. Warunki pogodowe były dalekie od optymalnych, jednak straty wydajności były mniejsze. W związku z poprawą oceny produkcji poprawiły się także prognozy dotyczące eksportu zbóż. Tamtejszy resort rolnictwa szacuje, iż z Ukrainy wyjedzie w tym sezonie 42 mln t ziarna, podczas gdy w ubiegłym sezonie wyeksportowano 39,4 mln t.

Warto zaznaczyć, iż według USDA (amerykańskiego resortu rolnictwa), w tym sezonie będzie światowy problem z pszenicą. USDA ocenia, iż w porównaniu do ubiegłego sezonu światowa produkcja pszenicy spadła ponad 25%. USDA potwierdza duże spadki zbiorów wewnątrz Unii i jednocześnie zwraca uwagę na obniżenie o 14% produkcji pszenicy w Rosji. Mniej pszenicy na poziomie ok. 1,5% będzie także wg USDA na Ukrainie, w Australii i w Chinach. Stany Zjednoczone wyprodukowały natomiast o 3,7% więcej pszenicy. Więcej tego ziarna, ale nieznacznie, wg USDA będzie także w Argentynie, Kanadzie i w Kazachstanie. Stamtąd zboża raczej do Unii nie przyjadą, są to kraje, z którymi konkurujemy o rynki zbytu.

dr Magdalena Szymańska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. luty 2024 09:42