KOWR odzyska 24 tys. ha gruntów w Wielkopolsce. Rolnicy boją się wzrostu czynszów dzierżawnychCanva
StoryEditorLicytacje na dzierżawę ziemi z KOWR?

KOWR odzyska 24 tys. ha gruntów w Wielkopolsce. Rolnicy boją się wzrostu czynszów dzierżawnych

17.03.2024., 19:38h
Wkrótce do KOWR ma wrócić ok. 24 tys. ha gruntów rolnych w samej Wielkopolsce. Ale nie wszystkie ziemie trafią do rolników. Na dodatek boją się, że dojdzie do gwałtownego wzrostu czynszów dzierżawnych. A ich obawy są uzasadnione.

KOWR w Wielkopolsce będzie miał do dyspozycji aż 24 tys. ha ziemi rolniczej

We wtorek 12 marca 2024 roku doszło do spotkania przedstawicieli Wielkopolskiej Izby Rolniczej z Danielem Kalembą, od niedawna dyrektorem Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Poznaniu. Rozmowy, co oczywiste, dotyczyły głównie ziemi rolnej, którą administruje KOWR.

Zwłaszcza, że w tym oraz w 2025 roku do Zasobu Skarbu Państwa ma powrócić aż 24 tys. ha gruntów rolnych. Znakomita większość  z tego areału to tzw. „trzydziestki”, czyli ziemie od firm czy rolników, którzy wcześniej nie zdecydowali się na wyłączenie 30 proc. gruntów dzierżawionych od państwa i ich wcześniejszy powrót do KOWR.

Część gruntów nie trafi do rolników, ale powstaną z nich ośrodki produkcji rolniczej (OPR)

Danie Kalemba podczas spotkania z samorządem rolniczym poinformował, że duża część z tej puli trafi do rolników, ale z pewnością nie wszystkie grunty. Część z nich zostanie przeznaczona na stworzenie ośrodków produkcji rolniczej. Prawdopodobnie jeden OPR będzie składać się z 200-300 ha oraz zabudowań gospodarczych przyległych do tych ziem.

image
ZIEMIA

Ośrodki produkcji rolnej tylko dla bogatych rolników?

Jeden rolnik, jedna dzierżawa?

Pozostały areał ma być dzielony na mniejsze działki i trafić do jak największej liczby rolników. KOWR będzie tu preferował krótkotrwałe dzierżawy. Rolnicy z Wielkopolski żądają, aby jeden rolnik mógł w przetargu wydzierżawić tylko jedną nieruchomość. Szef poznańskiego oddziału KOWR zapewnia, że właśnie takie rozwiązanie ma być przyjęte przy organizacji przetargów.

Dzierżawa ziemi w formie licytacji może doprowadzić do gwałtownego wzrostu czynszów dzierżawnych

W relacji z tego spotkania WIR podaje, że dla tych działek KOWR nie będzie organizować przetargów ofertowych, a jedynie licytacje.

– Wielkopolski samorząd rolniczy wyraża głębokie zaniepokojenie faktem, iż przetargi na nieruchomości, które powróciły do Zasobu odbywać się będą w formie licytacyjnej. Spowoduje to gigantyczny wzrost dzierżaw. Rolnicy już teraz licytują bardzo wysokie czynsze dzierżawne, a wiedząc, że jest to jedyna okazja na grunty będą podbijali czynsze jeszcze wyżej. Spowoduje to w konsekwencji wzrost dzierżaw w obrocie prywatnym oraz wzrost cen nieruchomości rolnych. – uważają członkowie Wielkopolskiej Izby Rolniczej

A trzeba tu dodać, że obecnie czynsze dzierżawne w obrocie prywatnym w Wielkopolsce są najwyższe na tle całego kraju i przekracza średnia 2100 zł/ha, a za ziemie o najlepszej klasie rolnik musi zapłacić aż 2630 zł/ha. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Jakie są ceny ziemi rolnej w każdym województwie?

Przetargi na ziemie w formie licytacji to ryzyko, że grunty przejmą bogaci przedsiębiorcy

Zdzisław Kubiak z Gostynia uważa, że to ostatecznie doprowadzi do sytuacji mniejsze i średnie gospodarstwa nie będą miały szans na funkcjonowanie, a grunty przejmą bogaci przedsiębiorcy.

– Zdajemy sobie sprawę z pracochłonności przetargów ofertowych i konieczności wprowadzenia pewnych modyfikacji w kryteriach i wagach przetargowych, jednakże dają one możliwość gospodarstwom mniej zamożnym do powiększenie powierzchni na jakiej gospodarują. Nie decyduje w takim wypadku zasobność konta bankowego – uważa Mieczysław Łuczak Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

image
Wzrost cen ziemi rolnej wyhamował

Od 28 do 105 tys. zł za ha. Jakie są ceny ziemi rolnej w każdym województwie?

Paweł Mikos,
redaktor naczelny portalu tygodnik-rolniczy.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 16:16