
OPR Lwowiany do wydzierżawienia
Jak wynika z ogłoszenia przygotowanego przez OT KOWR w Opolu, rolnicy mogą wydzierżawić nieruchomości rolne o łącznej powierzchni 1 946 ha, z czego 1860 ha stanowią grunty orne.
Ziemia została zlokalizowana na terenie 5 następujących gmin: Baborów, Branice, Głubczyce, Kietrz i Pawłowiczki.
Rolnicy mogą nabyć grunty wysokich klas:
- RI–14,5200 ha,
- RII-537,6928 ha,
- RIIIa–842,5086 ha,
- RIIIb-263,2181 ha,
- RIVa–118,0049 ha,
- RIVb–62,1300 ha,
- RV–21,6600 ha.
Istotne jest jednak to, że nieruchomości podane w ogłoszeniu muszą tworzyć nierozerwalną całość w postaci OPR Lwowiany.
Budynki i budowle wchodzące w skład OPR Lwowiany
Nowy nabywca OPR Lwowiany, wydzierżawiając grunty rolne, nabędzie również budynki i budowle. Do jego dyspozycji będą liczne zabudowania gospodarcze, takie jak: wiaty, cielętniki, stodoły i obory.
Na terenie nieruchomości nie brakuje również budowli w postaci: silosów, zbiorników na paszę czy na gnojowicę. Działki zostały również wyposażone w kanalizację, sieć elektryczną i wodociągi.
Ile wynosi czynsz dzierżawny za OPR Lwowiany?
Jak wynika z ogłoszenia, wywoławcza wysokość rocznego czynszu wynosi równowartość 17 178,54 dt pszenicy, z czego 16 847,18 dt za użytki rolne, a 331,36 dt za budynki i budowle.
– Wyżej wymieniona nieruchomość będzie wydzierżawiona w drodze przetargu nieograniczonego ofert pisemnych. Termin oraz warunki uczestnictwa w przetargu zostaną podane do publicznej wiadomości w odrębnym ogłoszeniu – czytamy w ogłoszeniu, którego szczegóły znajduja się na oficjalnej stronie KOWR.
KOWR w Opolu: 120 działek dla rolników indywidualnych
KOWR w Opolu podkreśla jednocześnie, że opublikowane zostały ogłoszenia o przetargach na dzierżawę gruntów o łącznej powierzchni ok. 2100 ha, w skład których wchodzi 120 nieruchomości przeznaczonych dla rolników indywidualnych na powiększenie gospodarstw rodzinnych.
Rolnicy przeciwni OPR-om. "Niezgodne z Konstytucją"
Przypomnijmy jednak, że rolnicy są przeciwni tworzeniu OPR-ów. Zespół roboczy pracujący przy ministerstwie rolnictwa przedstawił Stanowisko, w którym domaga się natychmiastowego wstrzymania tworzenia Ośrodków Produkcji Rolnej. Żąda również, aby KOWR zaprzestał ogłaszania wykazów nieruchomości przeznaczonych pod OPR oraz wstrzymał uruchamianie przetargów – do czasu opracowania przez Zespół przejrzystych i sprawiedliwych zasad gospodarowania gruntami Skarbu Państwa.
oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz, Kamila Szałaj