Grunty rolne w Niemczech mogą nabywać jedynie osoby będące rolnikamipixabay
StoryEditorPorównanie cen

Ponad 430 tys. zł za hektar! Ile kosztuje ziemia rolna w Niemczech, a ile w Polsce?

01.12.2023., 17:00h
Niemieccy rolnicy niechętnie pozbywają się gruntów rolnych. Ich sprzedaż w 2022 roku spadła do najniższego poziomu od zjednoczenia Niemiec. Właścicieli zmieniło jedynie 57 tys. ha ziemi rolnej. Sytuacja ta dotyczy zarówno zachodniej, jak i wschodniej części kraju. Średnia cena hektara gruntu ornego jest trzy razy wyższa niż w Polsce i wynosi około 179 tys. zł.

Dlaczego Niemcy nie chcą sprzedawać ziemi?

Więcej gruntów niż w poprzednim roku sprzedano jedynie w Saksonii–Anhalt (w środkowej części Niemiec) oraz w sąsiadującej z Bawarią Badenii-Wirtembergii. Głównymi powodami zastoju w obrocie były wysoka inflacja i niskie stopy procentowe.

Na obrót ziemią rolną w Niemczech miały także wpływ ograniczenia w sprzedaży ziemi rolnej wprowadzone przez BVVG, która zarządza dawnymi państwowymi gruntami rolnymi i leśnymi w pięciu wschodnich krajach związkowych Niemiec: Brandenburgii, Meklemburgii–Pomorzu Przednim, Saksonii, Saksonii–Anhalt i Turyngii.

Ile kosztuje hektar ziemi rolnej w Niemczech?

Prawie we wszystkich krajach związkowych (poza Brandenburgią i Turyngią) średnie ceny gruntów rolnych w ciągu ostatnich 10 lat wzrosły w Niemczech prawie dwukrotnie. Natomiast w ujęciu rocznym w 2022 roku zyskały na wartości 11%. Podobne tempo wzrostu odnotowano także w poprzednich 2 latach. Hektar gruntów rolnych w ubiegłym roku kosztował za naszą zachodnią granicą około 32,5 tys. euro, tj. około 152 tys. zł, przy czym hektar gruntu ornego – około 38 tys. euro (około 179 tys. zł). Użytki ziel...

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 08:59