Rolnicy zapłacą mniej za państwową ziemię rolną? Propozycja zmian naliczaniu a czynszówJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorZiemia rolna z KOWR

Rolnicy zapłacą mniej za państwową ziemię rolną? Propozycja zmian w naliczaniu czynszów

22.02.2024., 12:00h
WIR ma pomysł na zmianę sposobu wyliczania czynszów dzierżawnych przez KOWR. Rolnikom nie podobają się nowelizacje obowiązujące od 1 stycznia br. Co chcą poprawić?

WIR chce ponownej analizy sposobu wyliczania czynszu

Jak przekazała Wielkopolska Izba Rolnicza, do samorządu wypłynęło wiele krytycznych sygnałów ze strony gospodarzy, którym nie podobają się zmiany wprowadzone w sposobie naliczania czynszów dzierżawnych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa od 1 stycznia 2024 r. W związku z tym członkowie izby z Wielkopolski zgłosili się do Krajowej Rady Izb Rolniczych i podjęcie działań mających na celu przeprowadzenie analizy wprowadzonych nowelizacji.

Co chcą zmienić rolnicy z Wielkopolski?

Zdaniem rolników z Wielkopolski, przyjęty kierunek założeń jest słuszny, co było przez nich argumentowane w piśmie KRIR do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wskazując, że powodem licznych zmienności w wysokości czynszu dzierżawnego były wahania rynkowe, a to rzutowało na problemy rolników.

Członkowie samorządu przyznają również, że naliczanie czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa wg średniej ceny skupu pszenicy za 11 kwartałów poprzedzających termin płatności przełoży się na zmniejszenie wpływu wahających się cen pszenicy na wysokość czynszu dzierżawnego

Jak twierdzą rolnicy, należy jednak wykluczyć z okresu referencyjnego, ustalonego na 11 kwartałów, okresy, kiedy to ceny pszenicy były pod wpływem incydentalnych, niezwiązanych z normalnymi warunkami podaży i popytu zjawisk o charakterze siły wyższej.

Członkowie izby przypominają, że taka sytuacja miała miejsce w roku 2022, kiedy w II i IV kwartale ceny za dzierżawę znacząco wzrosły, bo w Ukrainie wybuchła wojna. Rolnicy sugerują, by te kwartały zostały wykluczone. Dopuszczają również możliwość wykluczenia z wyliczenia okresów, kiedy cena skupu pszenicy odbiegła o 50% w dół lub w górę od średniej, wieloletniej ceny skupu, gdyż ich zdaniem tego typu rozwiązanie lepiej odda normalne relacje cenowe, które obowiązują na rynku rolnym i będzie korzystniejsze dla rolników.

Rolnicy myślą, jak zmienić sposoby wyliczania czynszów

To nie pierwsza taka inicjatywa rolników.  W tym roku czynsze dzierżawne są bardzo wysokie. Rolnicy wpadli więc na pomysł, że należności te rozliczą pszenicą - przekażą do KOWR ilości wskazane w umowach dzierżawnych.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: „Wysokie czynsze za dzierżawę ziemi z KOWR uderzają w rolników. „Możemy zapłacić, ale tylko ziarnem”

Ile ziemi z KOWR trafi do obrotu w 2024 r.?

W  roku 2024 do obrotu z KOWR trafi łącznie co najmniej 32 tys. ha. ziemi rolnej. Do dalszej dzierżawy będzie przeznaczonych co najmniej 26 tys. ha, a około 6 tys. ha planowanych jest do sprzedaży. Gdzie w obrocie pojawi się najwięcej państwowych gruntów rolnych?

Tego dowiesz się z artykułu: 32 tys. ha ziemi z KOWR trafi do rolników. Ile gruntów do dzierżawy i na sprzedaż?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: WIR, TPR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. kwiecień 2024 06:14