Nowa metoda identyfikacji zwierząt od lutego. Co i gdzie rolnicy mogą zamówić?ARiMR/CANVA
StoryEditorWszczepiane transpondery

Identyfikacja zwierząt na nowych zasadach. Będzie można wszczepiać transpondery

29.01.2024., 12:29h
ARiMR informuje, że od 1 lutego rolnicy hodujący zwierzęta, w tym bydło, będą mogli znakować je nowym środkiem identyfikacji. Chodzi o wszczepiane transpondery. Gdzie będzie można je zamówić?

Zgodnie z ustawą  o identyfikacji i rejestracji zwierząt od 2023 roku rolnicy muszą znakować swoje zwierzęta. Mogą to robić za pomocą:

  • zwykłych kolczyków (bydło, owce, kozy i świnie, wielbłądowate, jeleniowate)
  • kolczyków elektronicznych (bydło, owce, kozy i świnie),
  • wszczepianych transponderów (wielbłądowate, jeleniowate, koniowate, bydło, owce, kozy, świnie),
  • kapsułek ceramicznych (bolus) (bydło, owce, kozy),
  • zwykłej lub elektronicznej opaski na pęcinę (owce, kozy),
  • tatuażu (owce, kozy, jeleniowate, świnie).

A więc np. bydło musi mieć w jednym uchu mieć klasyczny kolczyk, ale musi też być wyposażone w drugi identyfikator. Może to być drugi zwykły kolczyk albo kolczyk elektroniczny, wszczepiany transponder lub ceramiczny bolus.

Od 1 lutego rolnicy mogą zamawiać wszczepiane transpondery

ARiMR przypomina, że zgodnie z ustawą o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt za zatwierdzone uznaje się jedynie te środki identyfikacji, które są dostarczane przez dostawcę wpisanego na Listę dostawców prowadzoną przez ARiMR i bezpośrednio od niego nabywane. Do tej pory na liście nie było firm oferujących wszczepiany transponder (mikroczip wszczepiany pod skórę). Teraz się to zmieniło, bo jak poinformowała ARiMR, została podpisana umowa na dostarczanie wszczepianych transponderów z dostawcą Farm Innovations. 

- Farm Innovations S.A. zostanie wpisany na Listę dostawców prowadzoną przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pod pozycją nr 17. Hodowcy bydła, owiec, kóz, jeleniowatych, wielbłądowatych i koniowatych będą mogli zamawiać ten rodzaj środka identyfikacji od 1 lutego 2024 r. – informuje ARiMR. 

Pełną listę dostawców znajdziesz TU.

Wszczepiany transponder zamiast elektronicznego identyfikatora

Warto też pamiętać, że od tego roku ministerstwo rolnictwa rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w komputerowej bazie danych wprowadziło nową zasadę informowania o miejscu umieszczenia elektronicznych identyfikatorów. Trzeba będzie wskazywać miejsce umieszczenia transpondera, a innych identyfikatorów już nie.

- Elektroniczne identyfikatory to kolczyki elektroniczne, elektroniczne opaski, kapsułki dożwaczowe (bolusy) oraz wszczepiane transpondery. Wprowadzona zmiana wyłączy z obowiązku wskazanie, na którym uchu został założony kolczyk elektroniczny, na którą pęcinę została założona elektroniczna opaska (zarówno kolczyk elektroniczny, jak opaska elektroniczna są widoczne na zwierzęciu), lub wskazanie lokalizacji kapsułki ceramicznej (bolusa), która jest aplikowana przeżuwaczom wyłącznie do żwacza. W przypadku wszczepianego transpondera wskazanie miejsca jego umieszczenia jest zasadne, ponieważ przepisy umożliwiają umieszczenie transpondera w dwóch miejscach:  pomiędzy skórą a chrząstką tylnej części lewego ucha lub poniżej chrząstki tarczowej lewego ucha – uzasadniło ministerstwo.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 13:21