Czy mąż straci rentę z KRUS, jeśli żona-rolniczka podejmie dodatkową pracę?Canva
StoryEditorPorady prawne

Czy mąż straci rentę z KRUS, jeśli żona-rolniczka podejmie dodatkową pracę?

30.09.2023., 11:24h
Nasza Czytelniczka prowadzi gospodarstwo rolne, a jej mąż po wypadku jest na rencie. Czy KRUS może obniżyć lub wstrzymać wypłatę renty mężowi, jeśli rolniczka podejmie dodatkową pracę poza rolnictwem?

– Mąż po wypadku dostał rentę rolniczą. Jestem ubezpieczona w KRUS i prowadzę gospodarstwo rolne. Zastanawiam się nad podjęciem dodatkowej pracy. Czy gdy pójdę do pracy, mąż straci część renty? Czy ma znaczenie sposób zatrudnienia, wymiar czasu pracy, zarobek? – dopytuje się rolniczka i jednocześnie Czytelniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Jeśli rolniczka podejmie pracę poza gospodarstwem, mąż straci część uzupełniającą renty

Podjęcie przez Panią pracy skutkującej wyłączeniem z ubezpieczenia w KRUS spowoduje zawieszenie części uzupełniającej renty męża. Będzie on otrzymywał tylko niewielką część składkową swojego świadczenia.

Zgodnie bowiem z art.  28 ust. 11 Ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, część uzupełniająca nie ulega zawieszeniu, w przypadku gdy rencista prowadzi działalność rolniczą z małżonkiem podlegającym ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy. Nie ma przy tym znaczenia, czy rencista pobiera świadczenie stałe, czy okresowe.

Stosownie do art. 28 ust. 5 wymienionej ustawy, jeżeli rencista jest całkowicie niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy...

Pozostało 71% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. lipiec 2024 05:10