StoryEditorPORADY PRAWNE

Czy możliwe jest uchylenie się zrzeczenia do dziedziczenia?

06.09.2023., 10:00h
Alicja MorozAlicja Moroz
Rodzice przepisali mi w drodze darowizny gospodarstwo rolne o powierzchni 15 ha wraz z budynkami. Mam dwie siostry, które w akcie darowizny nie zostały uwzględnione, ponieważ każdej z nich rodzice albo wybudowali dom, albo dołożyli do jego kupna. Nie ma jednak na to żadnego dokumentu. Siostry podpisały u notariusza z rodzicami zrzeczenie się praw do spadku, ale podobno takie coś będzie aktualne dopiero po śmierci rodziców. Słyszałam też, że jest to dokument w każdej chwili do odwołania bez mojej wiedzy. Czy gdyby do tego doszło, siostry po śmierci rodziców będą miały prawo do zachowku?

Z opisu sytuacji wynika, że siostry Pani podpisały z rodzicami (a raczej z każdym z nich z osobna) umowy o zrzeczeniu się dziedziczenia. Zgodnie z art.  1048 Kodeksu cywilnego, spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Zrzeczenie się dziedziczenia może być ograniczone do zrzeczenia się tylko prawa do zachowku w całości lub w części.

Z artykułu dowiesz się: 

  • Czym jest zrzeczenie się do dziedziczenia?
  • Czy można uchylić zrzeczenie się do dziedziczenia?

Czym jest zrzeczenie się do dziedziczenia?

Według art. 1049 k.c., zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej. Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku. Osoby te zostają zatem pozbawione statusu spadkobiercy ustawowego i wszystkich uprawnień, jakie się z tym statusem wiążą (m.in. prawa do zachowku).

Czy można uchylić zrzeczenie się do dziedziczenia?

Artykuł 1050 k.c. przewiduje z kolei, ż...

Pozostało 54% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. lipiec 2024 04:43