Zamierzam zmienić kierunek produkcji na uprawę zbóż. Ojciec nie chce się na to zgodzić. Cały czas są o to awantury. Rodzice grożą, że odbiorą mi gospodarstwo. Czy to możliwe?Pexels
StoryEditorPrawo dla rolnika

Młody rolnik nie chce już produkować mleka. Czy rodzice mogą odebrać gospodarstwo?

29.10.2023., 15:30h
- Pięć lat temu rodzice przekazali mi w darowiźnie gospodarstwo nastawione na produkcję mleka. Zamierzam zmienić kierunek produkcji na uprawę zbóż. Ojciec nie chce się na to zgodzić. Cały czas są o to awantury. Rodzice grożą, że odbiorą mi gospodarstwo. Czy to możliwe? - pyta nasz czytelnik.

W jakich sytuacjach można odebrać przekazane gospodarstwo?

W opisanej sytuacji nie wydaje się to możliwe. Gospodarstwo jest Pana własnością i to do Pana należy decyzja odnośnie do kierunku produkcji.

Zgodnie z art. 898 § 1 Kodeksu cywilnego, darczyńca może odwołać darowiznę wykonaną tylko wtedy, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Kodeks nie zawiera definicji tego pojęcia. Kwestia ta została pozostawiona orzecznictwu i doktrynie prawa.

Czym jest rażąca niewdzięczność?

Przyjmuje się, że rażącą niewdzięczność stanowi świadome zachowanie obdarowanego skierowane przeciwko darczyńcy w nieprzyjaznym zamiarze, cechujące się znacznym nasileniem złej woli i zmierzające do wyrządzenia darczyńcy krzywdy lub szkody majątkowej, które jest w świetle obowiązujących zasad moralnych odczuwane przez darczyńcę wysoce negatywnie.

Naruszenie powinno dotyczyć podstawowych obowiązków ciążących na obdarowanym względem darczyńcy. Wśród przykładów czynów świadczących o rażącej niewdzięczności obdarowanego wymienia się w szczególności odmówienie pomocy w chorobie, odmowę pomocy osobom stars...

Pozostało 67% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 06:26