Dostęp do akt medycznych nie dla każdego.Pixabay
StoryEditorporady prawne

Udostępnianie dokumentacji medycznej rodzinie pacjenta- kiedy i na jakich warunkach?

30.06.2024., 12:00h
Alicja MorozAlicja Moroz
Moja niepełnosprawna żona przebywa od dłuższego czasu w szpitalu. Jestem jej kuratorem ustanowionym przez sąd. Mimo tego szpital odmawia mi dostępu do jej dokumentacji medycznej, domagając się oddzielnego upoważnienia. Czy słusznie?

Czy na dostęp do dokumentacji medycznej potrzebne jest upoważnienie?

Istotnie, żona powinna udzielić Panu takiego upoważnienia. Zgodnie bowiem z art. 26 ust. 1 ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia dokumentację medyczną pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu bądź osobie upoważnionej przez pacjenta.

Jak wygląda takie upoważnienie?

Ustawodawca nie przewidział dla upoważnienia żadnej szczególnej formy. Pacjent może zatem upoważnić inną osobę pisemnie, elektronicznie albo ustnie, a podmiot leczniczy (osoba, która jest zobowiązana do wprowadzania takiej informacji) dokonuje stosownego wpisu. Istotne jest odnotowanie woli pacjenta. Dla celów dowodowych dogodniejszą formą jest forma pisemna. Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych nie może żądać od osób upoważnionych przez pacjenta do dokumentacji medycznej, aby upoważnienie zostało potwierdzone urzędowo lub notarialnie.

Pozostało 62% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 22:35