Dopłaty do dobrostanu zwierząt: ostatnie dni na uzupełnienie danych w IRZplusAndrzej Rutkowski
StoryEditorDobrostan bydła

Dopłaty do dobrostanu zwierząt: ostatnie dni na uzupełnienie danych w IRZplus

01.02.2024., 15:30h
Rolnicy mają coraz mniej czasu na określenie w systemie IRZ Plus przeznaczenia bydła do opasu. Jeśli nie uzupełnią danych, stracą dopłaty bezpośrednie.

Zgłoszenie w IRZplus kierunku użytkowania bydła tylko do 5 lutego

Rolnicy, którzy wnioskowali o płatności do ekoschematu Dobrostan zwierząt w ramach wariantu Dobrostan opasów mają coraz mniej czasu na określenie w systemie IRZplus przeznaczenia bydła do opasu. Przypominamy, że termin upływa 05 lutego 2024 r.​ Ministerstwo rolnictwa dało hodowcom więcej czasu na dopełnienie formalności, bo istniało ryzyko wykluczenia rolników z płatności dobrostanowej

Ministerstwo przypomina, że do tego dnia rolnicy, którzy w 2023 roku złożyli wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej w ramach wariantu Dobrostan opasów, a którzy nie wskazali w systemie IRZplus przeznaczenia bydła do opasu, mogą dokonać zmiany lub korekty w systemie IRZplus w zakresie określenia przeznaczenia tego bydła do opasu poprzez wybór jednego z kierunków użytkowania: mięsno – opasowy, mleczno – opasowy lub opasowy.

Co z bydłem poddanym ubojowi lub sprzedanym?

Ministerstwo wyjaśnia, że zgodnie z podpisaną nowelizacją rozporządzenia do płatności zostanie także zakwalifikowane bydło poddane ubojowi do dnia 5 lutego 2024 r., w odniesieniu do którego do tego dnia rolnik nie określił w systemie IRZplus kierunku użytkowania lub ten kierunek określił bez uwzględnienia przeznaczenia tego bydła do opasu.

W przypadku zaś bydła sprzedanego do dnia 5 lutego 2024 r., w odniesieniu do którego do tego dnia rolnik nie określił w systemie IRZplus kierunku użytkowania lub ten kierunek określił bez uwzględnienia przeznaczenia tego bydła do opasu rolnik wnioskujący o płatność w ramach wariantu Dobrostan opasów powinien złożyć do ARIMR oświadczenie o opasaniu tego bydła w gospodarstwie do czasu jego sprzedaży.

O tych zmianach informowaliśmy Was w grudniu:

image
Dobrostan opasów bydła

Dobrostan zwierząt: zagrożone dopłaty dla tysięcy rolników. Będzie zmiana ważnego terminu w ekoschemacie

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 09:08