StoryEditorWiadomości rolnicze

3 młode dziewczyny, które pokochały stare ciągniki

01.01.2022., 21:01h
Pasja do motoryzacji nie jest zarezerwowana wyłącznie dla mężczyzn. Panie także chętnie wsiadają na motocykle, do szybkich aut oraz... do starych ciągników! Poznajcie trzy Finki, które pasjonują się klasycznymi traktorami i swoją pasją podbijają internet. 

Kim są młode fanki ciągników z Finlandii? 

Siostry Inka-Milla Kekki i Jenna-Janika Kekki poznały Anne Ronkainen na jednym z wydarzeń kulturowych, związanych z ciągnikami. Dziewczęta zaprzyjaźniły się i postanowiły połączyć siły, by promować swoją pasję. Od 2016 roku nagrywają i publikują na YouTube. 
Widzowie nadali im nazwę Valmet Martat, odnoszącą się do marki ciągników oraz do fińskiej organizacji kobiecej. Określenie to przylgnęło do dziewcząt i chętnie z niego korzystają. 

Jakimi ciągnikami jeżdżą Valmet Martat? 

Pasja Inka-Milli, Jenna-Janiki i Anne nie jest tylko teoretyczną fascynacją ciągnikami. Każda z nich ma swoje maszyny. Anne ma dwa egzemplarze Valmet 20, z czego jeden... różowy! Z powodu oryginalnego koloru nazywany jest Hubba Bubba. Pojazd napędzany jest 1,9-litrowym silnikiem wysokoprężnym, pochodzący z Volkswagena Polo. Dodatkowo w rodzinie Anne wciąż przechowywany jest Valmet 361D, należący niegdyś do jej dziadka. 
Siostry Kekki także dysponują ciągnikiem Valmet 20. Inka-Milla ma maszynę leśną Valmet 872, która od czasu do czasu wciąż jest w użytku. Matka dziewczyn ma traktor Valmet 502. Jak mówią same Valmet Martat:  
-W sumie nasze rodziny mają wiele ciągników, maszyn i projektów! 

Działalność charytatywna fanek starych ciągników 

Dziewczyny chętnie angażują się w pokazy i wydarzenia związane z kulturą i ciągnikami w całej Finlandii. Biorą udział w wielu akcjach charytatywnych na rzecz dzieci i osób starszych. W ramach tej działalności nie tylko pokazują swoje ciągniki, ale także opowiadają o dawnych metodach pracy rolniczej. Podczas tego typu wydarzeń zdarzało im się przejeżdżać łącznie nawet około 200 km. 
Tradycja jest dla nich bardzo ważna. Rodzina Inka-Milli i Jenna-Janiki prowadzi ośrodek kultury, w którym między innymi sprzedaje tradycyjne ubrania. Tam także Valmet Martat miały okazję przeprowadzić kilka wydarzeń. 

Czym zajmują się Valmet Martat na co dzień? 

Zabytkowe ciągniki to ich wspólne hobby, ale na co dzień dziewczęta zajmują się różnymi rzeczami. Anne jest tłumaczem fińskiego języka migowego. Inka-Milla studiuje rolnictwo a jej młodsza siostra, Jenna-Janika, jest jeszcze uczennicą. Jak same podkreślają, Valmet Martat to tylko grupa przyjaciół, nie stowarzyszenie ani przedsiębiorstwo.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. Valtra Team
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 13:53