Ile Justyna Maciorowska z Rolnicy Podlasie płaci pracownikom w gospodarstwie?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorRolnicy. Podlasie

Ile Justyna Maciorowska z Rolnicy. Podlasie płaci pracownikom w gospodarstwie?

14.06.2024., 16:30h
Justyna i Łukasz Maciorowscy z „Rolnicy. Podlasie” prowadzą duże gospodarstwo rolne nastawione na produkcję mleka. W związku z ilością prac, które muszą wykonywać, zatrudniają pracowników. Ile im płacą?

Zatrudnię osobę do pracy w gospodarstwie

Praca w gospodarstwie rolnym jest ciężka. Rolnikom rzadko kiedy udaje się wyjechać na wakacje i odpocząć od codziennych obowiązków. Z miejscem pracy szczególnie trudno jest się rozstać hodowcom zwierząt, którzy obawiają się, że pod ich nieobecność stanie się coś złego. Im większe jest jednak gospodarstwo, tym więcej rąk do pracy potrzeba i nie ma tu zależności, czy produkuje się w nim mleko, warzywa, czy też hoduje zwierzęta. Czasy, kiedy o pomoc można było poprosić sąsiada, dawno minęły, dlatego rolnicy coraz częściej zatrudniają pracowników, którym nie tylko godziwie płacą, ale również zapewniają nocleg i wyżywienie.

Ile Justyna z „Rolnicy. Podlasie” płaci pracownikom?

Justyna i Łukasz Maciorowscy zdecydowali się ostatnio na udzielenie wywiadu serwisowi Party.pl, w którym nie tylko opowiedzieli historię związaną z początkiem ich związku, ale również wytłumaczyli, jak funkcjonuje ich gospodarstwo i jak ważną rolę odgrywają w nim ich pracownicy.

Hodowla Maciorowskich nie należy do małych, bo liczy ok. 600 szt. bydła. Nie ma w tym więc nic dziwnego, że małżeństwo zatrudnia w nim pracowników, którzy z wielkim zaangażowaniem pomagają im w codziennych obowiązkach.

W przekonaniu osób niemających pojęcia o pracy w gospodarstwie pracownicy ci zarabiają niewiele. Stereotypowi temu zaprzeczyła jednak Justyna, która jednoznacznie stwierdziła, że nie jest to najniższa krajowa. Rolniczka przyznała, że pracownicy są wynagradzani w zależności od obowiązków, za które są odpowiedzialni, a sumy te wahają się od 4,5 do 8,5 tys. zł netto.

Ile rolnicy płacą pracownikom?

Jak wynika z ogłoszeń dostępnych na portalu OLX, zarobki oferowane przez innych rolników pracownikom są zbliżone do tych, które osiągają osoby zatrudnione w gospodarstwie Maciorowskich. Rolnicy proponują zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.

Kierowca obsługi maszyn rolniczych może zarobić nawet do 10 tys. zł brutto. Natomiast wynagrodzenie osób zatrudnionych na stanowisku dojarzy waha się od 4,5 do 7 tys. zł brutto.

Stawki uzależnione są od tego, czy pracownik ma zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie, czy też musi się o nie postarać we własnym zakresie.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: OLX, PARTY.PL

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 16:13