Żniwa u Moniki i Tomka z PokaniewaYT/Tomek i Monika Cieślik Pokaniewo Złote Jabłko
StoryEditorŻniwa

Jakie były żniwa u Tomka i Moniki z Pokaniewa? [WIDEO]

05.09.2023., 16:30h
Tegoroczne żniwa były trudne dla wielu rolników. Z problemami mierzyli się również Tomek i Monika z Pokaniewa, którzy mieli do wymłócenia 70 ha zbóż. Jak im poszło?

Monika i Tomek rozpoczęli żniwa na początku sierpnia. Opóźnienie wynikało z tego, że padający deszcz zmoczył kłosy, co spowodowało, że ziarno nie nadawało się do młócenia. Małżeństwo musiało również poczekać na swoją kolej u kombajnisty, który w żniwa miał pełne ręce pracy.

Żniwa w Pokaniewie

W związku z tym, że ziarna do wymłócenia w gospodarstwie Cieślików było dużo w pracach Tomkowi pomagał jego pracownik Wiesiek. Rolnik w relacji umieszczonej na swoim profilu na YT nie ukrywał, że susza również jego uprawom dała się we znaku. Cieślik starał się dostrzegać pozytywny w swoich plonach i podkreślał, że i tak nie jest źle, ale widok tegorocznej pszenicy skomentował jednym słowem: „przerażające”.

– Każdego roku jest suszej. Każdego roku ta susza się nasila, ale musimy sobie jakoś radzić – stwierdził Cieślik.

Porządek w trakcie żniw w Pokaniewie

Rolnik z Podlasia w swojej relacji zaprezentował widzom w jaki sposób zawozi ziarno do magazynu. Cieślik składuje zboże w ogromnym budynku, gdzie ma możliwość wjechania ciągnikiem z przyczepą i wysypania ziarna. Gospodarz dba jednak o to, by resztki ziarna pozostałe na przyczepie zostały w magazynie i zmiata je szczotką, by nie rozwozić go po całej wiosce.

– Trzeba posprzątać, bo potem ptactwo, które się tym ziarnem karmi, np. gołębie, jest rozjeżdżane na drodze – przyznał rolnik.

Żniwa w Pokaniewie trwały do nocy

Jak można zaobserwować w finałowej części nagrania, żniwa w Pokaniewie trwały do późnych godzin wieczornych. Zarówno kombajn, jak i ciągnik pracowały przy włączonych światłach, co pokazuje, jak bardzo polscy rolnicy musieli walczyć o swoje plony w trakcie tegorocznych żniw.

Zobacz relację ze żniw u Tomka i Moniki Cieślików z Pokaniewa:

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: YT/Monika i Tomek Cieślik Pokaniewo Złote Jabłko

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 19:05