Według naukowców z University of New England pysk każdego bydła ma unikalny wzór, podobny do ludzkiego odcisku palcaBeata Dąbrowska
StoryEditorCiekawostki

Pysk krowy jak odcisk palca - ma unikalny wzór

25.06.2023., 10:59h
Beata DabrowskaBeata Dabrowska
Australijskim naukowcom udało się zidentyfikować krowy na podstawie zdjęć ich pysków.

Krowia śluzawica unikatowa niczym odcisk palca

Według naukowców z University of New England pysk każdego bydła ma unikalny wzór, podobny do ludzkiego odcisku palca. Naukowcy podejrzewali, że dzięki temu odciskowi pyska teoretycznie powinno być możliwe zidentyfikowanie zwierząt.

Jak podaje portal Veeteelt.nl, aby sprawdzić czy tak w rzeczywistości jest, badacze wykonali zbliżenia pysków 300 zwierząt mieszanej rasy mięsnej, używając do tego obiektywu 18–55 mm. Na podstawie tych zdjęć opracowali algorytm, który rozpoznał zwierzę na podstawie pięciu obrazów treningowych.

Naukowcom udało się zidentyfikować zwierzęta na podstawie zdjęć z dokładnością przekraczającą 99 proc. I twierdzą, że algorytm można zastosować do bydła różnych ras. Australijski zespół badawczy pracuje obecnie nad sposobem zastosowania tego rozwiązania w mlecznym gospodarstwie w praktyce, a następnie udostępnienia go na rynek. Wszystko więc wskazuje na to (a potwierdza to tempo postępu technologicznego), że w niedalekiej przyszłości, tak jak identyfikujemy dziś ludzi za pomocą odcisków palca, tak krowę będzie można rozpoznać za pomocą odcisku pyska.

image

Według naukowców z University of New England pysk każdego bydła ma unikalny wzór, podobny do ludzkiego odcisku palca

FOTO: Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 22:21