StoryEditorciekawostki

Zmiana czasu 2021 na zimowy. Kiedy przestawimy zegarki po raz ostatni?

30.10.2021., 16:10h
W nocy z 30 na 31 października przesuwamy godzinę na zegarach z 3 na 2, z czasu letniego na zimowy. Państwa europejskie zgodziły się, że należy odejść od zmian czasu i przyjąć jednolity czas na cały rok. Kiedy to faktycznie nastąpi?

Dlaczego zmieniamy czas? Co się z tym dla nas wiąże?

W ostatnią niedzielę marca przesuwamy zegarki o godzinę do przodu, aby skorzystać z “dłuższego” dnia i naturalnego światła słonecznego, tak samo cofamy je o godzinę  na zimę, tj. w ostatnią niedzielę października, jak to będzie miało miejsce dziś w nocy.

Głównymi powodami wprowadzenia zmian czasu było jak najlepsze wykorzystanie dnia na pracę oraz ze względu na samopoczucie. Obecnie jednak argumenty te nie mają racji bytu, ponieważ mają one tak samo wielu zwolenników, jak i przeciwników. Tak samo badania naukowe prowadzone pod tym kątem nie dają jednoznacznej odpowiedzi i potwierdzenia, że tak właśnie jest.

Jakie są zalety podziału na czas zimowy i letni?

  • korzysta na tym gospodarka, dłuższy dzień = więcej czasu spędzonego poza domem= więcej wydanych pieniędzy;
  • korzysta na tym środowisko, wg Japończyków przekłada się to na zmniejszoną emisję CO2 o nawet 400 tys. ton rocznie;

Jakie są wady zmiany czasu z letniego na zimowy?

  • dyskomfort wielu ludzi dotyczących kwestii zmiany ich przyzwyczajeń;
  • zaburzeń rytmu dnia,
  • osoby pracujące na tzw. nockach pracują godzinę dłużej. Mimo, że przysługuje im za to dodatkowy czas wolny albo płaca za nadgodziny, są to także dodatkowe koszty dla pracodawców,
  • pociągi kursujące w nocy zatrzymują się na najbliższej stacji między 2:00 a 3:00 w nocy na godzinę, podróż się wydłuża,
  • niektóre badania wskazują na większe prawdopodobieństwo rozwoju depresji u ludzi wrażliwych,
  • kontrolowanie technologii jest trudne, a że wynika z globalizacji i postępującej informatyzacji systemów, zmiana czasu nie może wpływać na ich funkcjonowanie,
  • trudna synchronizacja komunikacji między krajami zmieniającymi i niezmieniającymi czasu,.

Z drugiej strony rezygnacja ze zmiany czasu wymusi na producentach zmianę systemów oprogramowania, aby już tego nie robiły, a to będzie wiązało się ze zwiększonymi kosztami ich wytworzenia.

Jakie kraje nie zmieniają czasu?

Zmiana czasu na świecie nie jest rzadkością, obowiązuje na terenie ponad 60 krajów. W Europie nie robią tego Rosja, Białoruś i Islandia. Także w Afryce większość krajów stosuje jeden czas, podobnie jak i większość krajów Am. Południowej.

Kraje UE otrzymały wolną rękę w temacie zmiany czasu w ich krajach

Na zlecenie Komisji Europejskiej w 2018 roku przeprowadzono ankietę, w której 84% ankietowanych wskazało, że chciałoby, aby kraje odeszły do zmiany czasu. W badaniu CBOS w 2019 r. Polacy wskazali że chcieliby, aby czasem obowiązującym w Polsce był czas letni.

Pozostaje zatem kwestią czasu kiedy to nastąpi. Jednak wstępnie przewidziany rok wprowadzenia tych zmian 2021 nie był możliwy do realizacji ze względu na wybuch pandemii koronawirusa, berxit i niezgodności krajów członkowskich co do wyboru czasu jaki miałby obowiązywać na terenie UE. Ponieważ znaczenie ma tutaj także położenie geograficzne.

Tak naprawdę kwestia zmiany czasu to sprawa indywidualna. Każdy z nas inaczej odczuwa moment zmiany. Jednym zajmuje kilka dni na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji, inni nawet nie zauważają, że coś się zmieniło.

Kiedy zacznie obowiązywać jednolity czas w Polsce?

W polskim sejmie swoją propozycję odejścia od zmian czasu po raz kolejny złożyło Polskie Stronnictwo Ludowe. Projekt ustawy PSL zakłada, że w Polsce miałby obowiązywać czas letni.

Jednakże w ciągu najbliższych kilku lat nie ma raczej szans na zakończenie działań w sprawie zniesienia zmian czasu. Ministerstwo Rozwoju i Technologii kilka dni temu poinformowało, że KE zaleca państwom członkowskim UE prowadzenie dalszych dyskusji dotyczących zmian w przepisach dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026). Nowe rozporządzenie KE nie ma nic wspólnego z odchodzeniem od zmian czasu. 
Jak tłumaczy wiceminister Olga Semeniuk kraje należące do Unii Europejskiej mają w tym czasie opracować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu.
Zatem jeszcze przez kilka lat będziemy musieli przestawiać zegarki.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 14:47