Nathaniel Keall - analityk i ekonomista ASB Bank uważa, że ​​słabość chińskiej gospodarki prawdopodobnie będzie się przez jakiś czas się utrzymywać. Unsplash
StoryEditorAnalizy rynkowe

Ceny mleka wystrzeliły jak rakieta! Ale tylko na giełdach

20.10.2023., 17:00h
Kamila DluzewiczKamila Dluzewicz
Ceny mleka na rynku światowym systematycznie rosną, a cztery ostatnie aukcje Global Dairy Trade zakończone na plusie są tego potwierdzeniem. Utrzymujący się trend wzrostowy wpłynął na podniesienie prognozowanej ceny mleka przez Fonterrę na sezon 2023/24.

Ceny mleka ostro w górę. Czy można już mówić o odwróceniu trendu na światowym rynku?

Ceny mleka na rynku światowym kontynuują trend wzrostowy. Podczas ostatniej aukcji GDT, zorganizowanej 17 października, ogólny indeks cenowy wrósł o kolejne 4,3%, przy czym kluczowy okazał się wzrost ceny pełnego mleka w proszku%. To już czwarta aukcja, która zakończyła się na plusie. Średnie ceny mleka są obecnie około 17% wyższe niż w sierpniu, jednocześnie są o 38% niższe od ubiegłorocznych, rekordowych cen – podaje agrarheute.

W porównaniu do aukcji z początku października, zdrożały wszystkie oferowane na aukcji produkty mleczne. Należy jednak nadmienić, że obroty spadły o ponad 6% do 35,97 tys. t. Jak zmieniły się ceny produktów mlecznych podczas ostatniej aukcji GDT:

  • Bezwodny tłuszcz mleczny – wzrost o 7,1% do 5310 dolarów/t,
  • Odtłuszczone mleko w proszku – wzrost o 4,3% do 2659 dolarów/t,
  • Pełne mleko w proszku – wzrost o 4,2% do 3059 dolarów/t,
  • Masło – wzrost o 2,9%, do 4940 dolarów/t,
  • Cheddar – wzrost o 0,2%, do 3850 dolarów/t,
  • Laktoza – wzrost o 0,2%, do 599 dolarów/t.

Fonterra koryguje swoje prognozowane ceny mleka

9 października Fonterra podniosła prognozowaną cenę mleka na rok 2023/24 do zakresu od 6,50 do 8,00 dolarów nowozelandzkich za kg suchej masy. Oznacza to wzrost o 0,5 NZD (1,28 zł) w porównaniu do poprzedniej, wrześniowej prognozy. Korekta nastąpiła po znacznej obniżce prognozowanej ceny z dnia 18 sierpnia do 6,00–7,50 NZD/kg s.m.

Zdaniem analityków, aktywność na platformie GDT i utrzymująca się tendencja wzrostowa "zachęca" i wydaje się być światełkiem w tunelu dla producentów mleka, którzy od miesięcy mierzą się z kryzysem w branży.

Obecna sytuacja na rynku mleka jest oznaką, że podstawowy popyt rzeczywiście istnieje – mówi Nathaniel Keall, ekonomista w ASB Bank. – Jednak w dalszym ciągu dostrzegamy potencjalne ryzyko pogorszenia koniunktury w perspektywie długoterminowej – przyznaje specjalista. Powodem, który dalej sugeruje stawianie ostrożnych prognoz dla światowego rynku mleka, jest brak powrotu rynku chińskiego do ​​swojej dawnej aktywności zakupowej sprzed pandemii.

Analityk uważa, że ​​słabość chińskiej gospodarki prawdopodobnie będzie się przez jakiś czas się utrzymywać. Co więcej, ogóle ubożenie społeczeństwa może skutkować zmniejszeniem spożycia mleka przez społeczeństwo chińskie. Aktualnie krajowe zapasy pełnego mleka w proszku w Chinach, nawet jeśli już nie rosną, to pozostają nadal na wysokim poziomie.

Ile płacono polskim rolnikom za mleko we wrześniu 2023 r.?

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły we wrześniu br. o skromne 0,2% w stosunku do ubiegłego miesiąca. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku są one mniejsze o 18,2%.

Ceny wypłacane dostawcom mleka przez mleczarnie wzrosły w bieżącym miesiącu średnio o 0,9% w stosunku do sierpnia br. Średnia cena za hl mleka w skupie wyniosła 188,38 zł. Porównując ją do września 2022 r., jest ona niższa o 24,5%.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 05:40