Ceny zbóż spadają, a rosną ceny nawozów. Raport z rynków rolnychElewarr
StoryEditorRaport rynkowy z 17 listopada

Ceny zbóż spadają, a rosną ceny nawozów. Raport z rynków rolnych

17.11.2023., 17:31h
W punktach skupu wciąż spadają ceny zbóż. Tanieje nawet pszenica konsumpcyjna. A patrząc na sytuację na globalnych rynkach, to nie ma co się spodziewać rychłego wzrostu cen zboża. Za to powoli rosną ceny tuczników. Ale i tu, sytuacja na rynku globalnym, będzie miała wpływ na ceny świń. Jaka jest sytuacja na rynkach rolnych w połowie listopada?

Ceny zbóż spadają, a sprzedaż nadal ograniczona

Na krajowym rynku zbóż obniżki. Staniała nawet pszenica konsumpcyjna, Jest to spowodowane m.in. spadkiem notowań giełdowych, jak i umocnieniem złotego w stosunku do euro.

W portach jest zapotrzebowanie na pszenicę konsumpcyjną, aczkolwiek jak wskazują handlowcy pogłębia się problem z jakością i parametrami. Wygrywają ci, którzy mają kontrakty na ziarno o szerokim wachlarzu parametrów, co pozwala na żonglowanie pomiędzy nimi.

Zainteresowanie sprzedażą zbóż ze strony rolników jest niskie, nie ma się jednak co dziwić, skoro ceny są już obecnie niższe niż były jeszcze przed żniwami.

Na wschodzie Polski, w przeciwieństwie do zachodniej części kraju, kukurydzy na polach już nie widać. Zbierane ziarno ma już gorsze parametry a ponadto lokalnie występuje już problem z wjechaniem w pole.

Zbiory zbóż wyższe, ale zapasy niższe

Najnowsze raporty z rynków globalnych wskazują na podniesienie prognozy światowej produkcji zbóż ogółem (pszenicy i zbóż gruboziarnistych) w sezonie 2023/2024 o 3 mln t/m (miesiąc do miesiąca). Zmiany od października obejmują lepsze perspektywy dla kukurydzy, związane głównie z raportami o lepszych niż oczekiwano plonach w USA, a także zwiększonymi danymi dotyczącymi pszenicy, odzwierciedlającymi najnowsze aktualizacje dotyczące Ukrainy, Rosji i Turcji.

W związku z oczekiwaniami dotyczącymi rekordowych zbiorów kukurydzy na świecie przewiduje się, że całkowita produkcja zbóż (pszenicy i ziaren gruboziarnistych) wzrośnie o 1% w sezonie 2023/2024. Chociaż produkcja pszenicy rok do roku będzie mniejsza, nadal oczekuje się, że zbiory będą drugie co do wielkości w historii.

Całkowity popyt szacuje się na 2308 mln ton (+2%), głównie ze względu na wzrost popytu na pasze i ze stromy przemysłu. Światowe zapasy na koniec roku 2023/2024 spadną o 2% do 585 mln ton, co będzie siódmym rokiem spadkowym, obejmujących redukcje w przypadku pszenicy (-6%), jęczmienia (-11%) i owsa (-50%).

Warto także zwrócić uwagę na ostatnie doniesienia z Niemiec, gdzie ciągłe opady deszczu uniemożliwiają dokończenie zasiewów zbóż ozimych. Dotyka to zwłaszcza północnych rejonów kraju, może mieć konsekwencję w redukcji planowanych areałów zasiewów pszenicy ozimej. Podobne sygnały płyną także z Francji.

Ceny świń w Polsce nieznacznie, ale rosną

Na krajowym rynku żywca wieprzowego wzrost popytu związany ze zbliżającymi się powoli świętami, w połączeniu z ograniczoną podażą, stymuluje podwyżki. Z kolei u naszych zachodnich sąsiadów w kolejnym tygodniu utrzymano ceny na poziomie 2,1 euro/kg w klasie E. W Danii natomiast odnotowano zwyżkę na poziomie 20 koron/kg.

image
Ceny świń

Lekki optymizm na rynku trzody. Czy przed świętami ceny świń będą rosnąć?

Hiszpanie lokują się silniej na unijnym rynku, co może blokować wzorst ceny żywca w całej UE

Ogólnie jednak na rynku żywca wieprzowego w UE, jak twierdzi dyrektor hiszpańskiej giełdy Mercolleida, sytuacja jest w miarę stabilna, aczkolwiek rynek spodziewa się zwiększenia popytu na żywiec, zwłaszcza w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Farmerzy w Niemczech w oczekiwaniu na wzrost cen, który jednak nie nastąpił, sprzedają cięższe świnie, co zrównoważyło popyt ze strony rzeźni.

Na rynkach poza Unią, sytuacja niemalże się nie zmienia, co powoduje jednak, że konkurencja o poza unijne rynki jest coraz większa. Ceny świń w USA nadal spadają, niski poziom utrzymuje też Brazylia. Hiszpanie, chcąc utrzymać się wśród eksporterów, musza podążać też tą drogą. Tymczasem popyt importowy ze strony Chin spadł, co oznacza, mniejsze zakupy zarówno od Amerykanów, Brazylijczyków i Hiszpanów. Aczkolwiek, jak zaznacza dyrektor hiszpańskiej giełdy, Brazylia pomimo tego, wzmacnia swoją pozycję eksportera nie tylko w Chinach, ale także w krajach Azji Płd. Wschodniej. Ze względu na mniejszy eksport do krajów trzecich, Hiszpania koncentruje się na sprzedaży w kraju oraz wewnątrz Unii, co może skutecznie blokować wzrost cen żywca w unijnej wspólnocie.

Ceny nawozów azotowych w górę

Na krajowym rynku nawozów trwa wzrost cen nawozów azotowych. To nimi, jak zaznaczają dystrybutorzy, są obecnie najbardziej zainteresowani kupujący. Ceny pozostały na dotychczasowych poziomach jedynie w tych punktach, gdzie do cenników nie wprowadzono jeszcze nawozów z nowych dostaw. Jednocześnie niektórzy dystrybutorzy, którzy mają na składach jeszcze dużo nawozów wieloskładnikowych, chcąc zachęcić do zakupu, robią promocje właśnie na te nawozy.

image
Ceny nawozów

Ceny nawozów azotowych w górę. Nowy cennik Agrochem Puławy

Ceny paliw w dół

Na stacjach paliw w najbliższym tygodniu jak prognozują analitycy z epetrol.pl, będzie taniej. Na obniżkę kosztów tankowania wpłynie spadek cen na rynku hurtowym. Najbardziej stanieje benzyna. Ceny Pb 95 będą wahały się w przedziale 6,39–6,51 zł/l, diesla – 6,65–6,76 zł/l a LPG 3,04–3,10 zł/l. Powodem niepokoju dla kierowców tankujących LPG mogą być jednak doniesienia na temat nowego pakietu unijnych sankcji, który może zawierać zakaz importu gazu płynnego z Rosji.

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 02:43