Czy ceny zbóż i rzepaki zaczną rosnąć? Raport z rynków rolnychElewarr
StoryEditorRaport rynkowy z 9 sierpnia 2024

Czy ceny zbóż i rzepaku zaczną rosnąć? Raport z rynków rolnych

09.08.2024., 20:00h

Eksperci mówią, że w najbliższych tygodniach ceny rzepaku zaczną rosnąć. Wiele wskazuje na to, że również ceny zbóż powinny odrabiać straty. Niestety, ceny świń lecą w dół. Jaka jest aktualna sytuacja na rynkach rolnych?

Ceny zbóż: na giełdach zawirowania na giełdach, w skupach spokojnie 

Na krajowym rynku zbóż niewielkie ruchy cenowe, podobnie, jak ruch w skupach. Ceny zbóż na giełdzie Matif w Paryżu odrabiają straty, jakie odnotowały na początku tygodnia po publikacji mało optymistycznych danych makroekonomicznych o gospodarce w USA.

Wzrost odnotował także rzepak, który stracił więcej, niż zboża, aczkolwiek na krajowym podwórku nie jest to jeszcze tak widoczne. Ceny rzepaku na giełdzie Euronext zostały obniżone również przez umocnienie euro, spadające ceny ropy naftowej i słabszy handel olejem palmowym w Malezji.

Ceny rzepaku mają rosnąć?

5 sierpnia Agripreis ogłosił na Euronext nową czterotygodniową prognozę cen rzepaku dla notowań listopadowych. W wyznaczonym okresie ceny rzepaku mają być w tendencji wzrostowej. Trafność prognozy wynosi obecnie 56%.

Perspektywy zbiorów pszenicy w UE nadal się pogarszają. Analitycy widzą także problemy związane z jakością. Rynek wspierają słabsze perspektywy produkcji w UE i rosnący popyt międzynarodowy. Choć we Francji nadal trwają żniwa pszenicy, eksperci w dalszym ciągu korygują swoje prognozy. Według szacunków Argus Media tamtejsze zbiory maja być na poziomie 25,17 mln ton, co byłoby najmniejszymi zbiorami pszenicy zwyczajnej od 41 lat.

Według prognoz biura USDA w Madrycie produkcja pszenicy w UE spadnie z 134,9 mln ton do 127,4 mln ton w roku gospodarczym 2024/2025. Wcześniejsze prognozy były bardziej optymistyczne i wskazywały na 130 milionów ton. Spadek całkowitych zbiorów przypisuje się nie tylko gwałtownemu spadkowi produkcji we Francji, ale także mniejszej produkcji w Niemczech, Węgrzech, Polsce i w Rumunii. Mniejsza produkcja nie zostanie zrównoważona wzrostem produkcji pszenicy w Hiszpanii.

Egipt planuje kupić dużą partię pszenicy

Niski poziom cen pszenicy na globalnym rynku najwyraźniej chce wykorzystać Egipt i poczynić duże zakupy pszenicy. Kraj ogłosił międzynarodowy przetarg na dostawę do 3,8 mln ton pszenicy. Nie jest to typowe, ponieważ, egipskie przetargi na pszenicę dotyczą zwykle między 500 a 700 tys. t. Oferty są przyjmowane do 12 sierpnia. Dostawy mają być realizowane od października br. do kwietnia przyszłego roku, co też jest nietypowe, ponieważ zwykle były one realizowane w ciągu dwóch miesięcy. Spekuluje się, że Egipt chce zwiększyć zapasy pszenicy w obawie przed poważną wojną na Bliskim Wschodzie.

Przetarg na zakup 50 tys. ton miękkiej pszenicy przemiałowej ogłosiła także algierska agencja państwowa OAIC. Importer planuje zakup zboża z głównych regionów dostaw, w tym krajów UE, z dostawą we wrześniu, a także z Ameryki Południowej lub Australii. Podczas poprzedniego przetargu, który odbył się 17 lipca, Algieria zakupiła około 600 tys. ton pszenicy konsumpcyjnej pochodzącej z regionu Morza Czarnego, w tym z Rosji, Ukrainy i Bułgarii. Planowane zakupy działają wspierająco na ceny kontraktów giełdowych.

Eksport kukurydzy z Ukrainy może spaść aż o 30% 

Globalny rynek kukurydzy jest obecnie pod wpływem napływających dobrych informacji o podwyższeniu prognoz zbiorów w USA oraz pogarszających się perspektyw dla krajów z Basenu Morza Czarnego ze względu na upalną i suchą pogodę.

Analitycy oczekują, że amerykański departament rolnictwa uwzględni nowe szacunki zbiorów dla USA w nowym raporcie, który zostanie opublikowany 12 sierpnia. Z kolei UkrAgroConsult obniżył szacunki ukraińskiej produkcji kukurydzy o 1,4 mln t do 26 mln t. Ukraiński eksport kukurydzy w sezonie 2024/2025 może zatem spaść o 30% do 20,4 mln ton w porównaniu z poprzednim sezonem. Z kolei SovEcon obniżył szacunki ukraińskiej produkcji kukurydzy na sezon 2024/2025 o 2 mln ton do 25,6 mln ton, zauważając, że nie można wykluczyć dalszych cięć ze względu na utrzymujący się brak opadów.

Ceny świń spadają, także przez ASF

Nastroje na rynku trzody chlewnej nie poprawiają się. Rozprzestrzeniania się ASF w Polsce tylko pogłębia spadek cen świń. Żądania obniżek cen zgłaszane przez rzeźnie niepokoją rynek. Wysoka podaż prosiąt krajowych i z zagranicy przewyższa popyt, co przekłada się na spadek cen. Tanieją zarówno prosięta importowane z Danii, jak i krajowe. Presję na obniżkę cen prosiąt na unijnym rynku wywiera niderlandzki Vion.

Ceny paliw będą spadać

Reflex prognozuje w okresie 10 – 16 sierpnia spadek średnich cen benzyny i oleju napędowego do 5 groszy na litrze i wzrost cen autogazu średnio o 4 grosze na litrze. Z kolei epetrol.pl prognozuje, że w nadchodzącym tygodniu Pb95 będzie kosztować 6,28–6,39 zł/l, diesel 6,29–6,40 zł/l a autogaz – 2,73–2,81 zł/l.

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 02:07