Drożeje owies. Co z innymi cenami zbóż? Raport rynkowy z 8.12archiwum
StoryEditorRaport rynkowy z 8 grudnia

Drożeje owies. Co z innymi cenami zbóż? Raport rynkowy z 8.12

08.12.2023., 18:37h
Chociaż na krajowym rynku zbóż ruch jest wciąż niewielki, to nieco wzrósł popyt na pszenicę konsumpcyjną, owies i jęczmień. Przekłada się to także na ceny zbóż w punktach. Jednak na znaczny wzrost nie pozwala ciągły napływ ziarna z Ukrainy i Rosji. Jakie będą ceny tuczników przed świętami? Czy ceny nawozów spadają czy rosną?

Ceny owsa rosną. Ale ceny zbóż w Europie pod presją ziarna ze wschodu

Na krajowym rynku zbóż nie ma nadal dużego ruchu, aczkolwiek jest większy popyt na pszenicę konsumpcyjną, owies i jęczmień, co przełożyło się w niektórych punktach skupu na wzrost cen. Najbardziej odczuwa to obecnie owies, jest on poszukiwany nie tylko na runku krajowym, ale także przez eksporterów, którzy sprzedają go m.in. do Holandii. Tam jednak jedzie owies o wyższej gęstości.

Ceny zbóż w Europie są w dalszym ciągu pod presja taniego ziarna z Ukrainy i z Rosji. Ostatnio głośno jest o tym, że Rosja wygrała przetarg na dostawy łącznie 400 tys. t pszenicy do Egiptu, a Ukraina na 60 tys. t. Ukraińskie zboże konsumpcyjne chętnie kupują także Włosi, a paszowe Hiszpanie i Niderlandzcy.

O tym, co może się wydarzyć na rynkach zbóż i oleistych w najbliższym czasie zadecyduje zapewne raport USDA, który ukaże wieczorem 8 grudnia.

Handel niektórych państw UE z Ukrainą pogłębia się

Zacieśnia się współpraca pomiędzy Ukrainą i Rumunią. Grupa robocza, w skład której wchodzą przedstawiciele Ukrainy, Rumunii, Mołdawii, a także Komisji Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, odbyła 7 grudnia w Rumunii trzecie spotkanie, którego celem było zwiększenie możliwości eksportowych ukraińskich portów nad Dunajem. W ciągu 11 miesięcy 2023 roku łączny wolumen przeładunków przez ukraińskie porty naddunajskie sięgnął blisko 30 mln ton.

Zdaje się też, że Ukraińcy znaleźli sposób, aby ominąć blokady na polskiej granicy i maja plan ładowania ciężarówek na wagony kolejowe.

Coraz więcej mówi się o tym, że do Polski, i nie tylko, wjechało dużo mięsa z Hiszpanii.

Bułgaria znosi zakaz importy produktów rolnych z Ukrainy

Od 1 grudnia zakaz importu czterech produktów rolnych (pszenicy, kukurydzy, nasion słonecznika i rzepaku) z Ukrainy zniosła Bułgaria. Ukraińcy i Bułgarzy uzgodnili szczegóły stosowania systemu licencyjnego na eksport określonych produktów z Ukrainy. Oba kraje monitorują, czy na rynku nie występują zakłócenia i czy nie są naruszone interesy bułgarskich producentów, przetwórców i konsumentów.

Co dalej z dzierżawą terminala zbożowego w Gdyni przez Viterrę?

Tymczasem w Polsce ważą się sprawy przetargu na letnią dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni wygranego przez grupę Viterra (jednego z największych światowych operatorów na rynku zbóż). Szkoda, że dopiero po wygranym przetargu zrobiło się o tej sprawie głośno, wszak ten terminal jest strategiczny dla naszego handlu zbożem.

Więcej na ten temat także tu: Rolnicy zaniepokojeni dzierżawą Terminala Zbożowego w Gdyni. "To wpłynie na cały polski rynek zbożowy".

image
Terminal zbożowy w Gdyni

Komisja rolnictwa żąda unieważnienia przetargu na dzierżawę terminalu zbożowego

Ceny świń stabilne, ale na święta możemy mieć hiszpańskie schabowe

Ceny żywca wieprzowego na krajowym rynku są raczej stabilne. Niemcy urzynały też na kolejny tydzień cenę żywca na poziomie 2,1 euro za kg w klasie E.

Zanosi się jednak, że to cisza przed burza. Coraz więcej mówi się o tym, że do Polski, i nie tylko, wjechało dużo mięsa z Hiszpanii. Zresztą potwierdzają to sami Hiszpanie, którzy informują, że w okresie świątecznym handel mięsem jest bardzo aktywny a hiszpańskie rzeźnie finalizują transakcje z importerami z Europy Środkowej i Wschodniej.

W USA cena żywca wieprzowego nadal spada, ponieważ spodziewane są nadwyżki żywca na początku przyszłego roku, w Brazylii ceny odbiły a w Chinach wydaje się, że osiągnęły już swoje minima.

Po czterech tygodniach podwyżek, duńska giełda warchlaków wyhamowywała i utrzymała ubiegłotygodniową cenę. W Polsce handlujący warchlakami zachowali się podobnie.

Część dystrybutorów podniosła ceny nawozów azotowych

Nadejście zimowej pogody sprawiło, że rolnicy zamiast nawozów, bardziej skłonni są do zakupu węgla. Część dystrybutorów, którzy handlują nawozami z nowych dostaw, została zmuszona do podwyżki cen, zwłaszcza nawozów azotowych. Inni natomiast by zachęcić do zakupów, wprowadzili świąteczne przeceny.

Ceny paliwa spadają

Na runku paliw obniżki. Według analiz e-petrol.pl w najbliższym tygodniu

  • Pb 95 powinna kosztować 6,31–6,42 zł/l,
  • ON – 6,50-6,61 zł/l
  • a LPG – 2,93–3,00 zł/l.

image
Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze: jaka będzie stawka w 2024 roku?

Co jednak ciekawe, według analityków z tego portalu, tankowanie mogłoby być tańsze, ale właściciele stacji postanowili wykorzystać ten czas na zarobek i narzucają bardzo wysokie marże detaliczne. Według e-petrol.pl, w przypadku Pb 95 są one na poziomie 45–50 gr na litrze a ON na poziomie około 30 gr/l, podczas gdy przeciętnie w ciągu roku, wynosiły odpowiednio 14 i 10 gr na litrze.

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 14:28