Europejskiej, unijne, w tym polskie kierunki eksportu produktów mleczarskich, znacznie się zawężają. Pomimo dużej niepewności nadal znaczącą rolę odgrywa rynek chiński.
StoryEditorAnalizy rynkowe

Krucha poprawa na rynku mleka

19.10.2023., 14:00h
W ostatnich dniach niektóre z zakładów mleczarskich zapowiedziały podwyżki cen skupu mleka na październik. Znaczna część z nich jednak dość ostrożnie podeszła do wydającej się poprawiać koniunktury na rynku mleka. Jest to uzasadnione, ponieważ trudno dziś powiedzieć, jak długo miałaby ona potrwać. Może niestety być tylko chwilowa.

Z artykułu dowiesz się:

  • Czy ostatni dodatni indeks na GDT zwiastuje poprawę na rynku mleka?
  • Jak zmienił się wksport produktów mleczarskich w krajach Unii Europejskiej od początku roku?
  • Czy obecna poprawa na europejskim rynku mleka jest stabilna?

Czy Fonterra będzie dalej kształtować tendy w światowym eksporcie na rynku mleka?

Ostatnie notowania nowozelandzkiej GDT zakończyły się kolejnym dodatnim indeksem, który wynosił aż 4,4%. Wyższe ceny osiągnęła większość oferowanych produktów. Wyjątek stanowiły tu ser cheddar i laktoza. W odróżnieniu od poprzedniej aukcji, mniej towaru kupili kontrahenci z Chin. Po poprzedniej sesji giełdy pojawiły się głosy, że ich znaczny udział będzie prognostykiem zmiany koniunktury i powrócą oni na stałe. Niestety, tak się nie dzieje z kilku powodów. Jednym z głównych jest to, że tamtejsze przedsiębiorstwa w ogóle wycofują się z zakupów w tej formule. Bardziej atrakcyjny wydaje się rynek „spot’’, czyli zakupy w „cenie dnia’’. Prawdopodobnie, z biegiem czasu, nowozelandzka giełda – odwrotnie niż dotychczas – nie będzie kształtować trendów w eksporcie, a pozostanie odzwierciedleniem tego, co miało już m...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 13:52