envato elements
StoryEditorOwoce miękkie

Nie tylko maliny i truskawki. Ceny czarnej porzeczki też będą niskie

12.07.2023., 10:40h
Sejmowa komisja rolnictwa podjęła temat sytuacji na rynku owoców miękkich. Jedną z najistotniejszych kwestii pozostaje cena malin oraz ich import z Ukrainy. Sytuacja jest na tyle gorąca, że niebawem szef resortu rolnictwa Robert Telus spotka się z unijnym komisarzem ds. handlu Valdisem Dombrovskisem. Czy producenci owoców z Polski mogą liczyć na pomoc?

Jakie są ceny truskawek w skupie w 2023 roku? 

Z prognoz MRiRW wynika, że w 2023 r. areał upraw truskawek wyniesie niespełna 30 tys. ha, a zbiory obniżą się do ok. 170 tys. ton, na co główny wpływ będą miały niesprzyjające warunki pogodowe w trakcie sezonu wegetacyjnego. 

Według danych lERiGŻ, ceny skupu truskawek w dostawach na rynek świeży i do przetwórstwa spadły w stosunku do 2022 r. Ceny truskawek odszypułkowanych do mrożenia w zakładach przetwórczych w czerwcu były o ok. 35 proc. niższe i wyniosły 3,92 zł/kg loco zakład, a truskawek z szypułką spadły o ok. 22 proc. do 2,96 zł/kg loco zakład. Za truskawki deserowe producenci otrzymywali średnio 5,79 zł/kg i było to o ok. 6 proc. mniej od wysokich cen notowanych w poprzednim sezonie. 

Ceny malin w skupach w 2023 spadają lawinowo. To było do przewidzenia? 

Według ekspertów lERiGŻ w 2023 r. powierzchnia uprawy malin w Polsce zwiększy się do ok. 25 tys. ha, lecz ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe pod koniec maja i na początku czerwca zbiory malin nie będą wyższe w porównaniu z poprzednim rokiem. 

Według pierwszych notowań IERIGŻ w ostatnim tygodniu czerwca ceny malin do przetwórstwa w zakładach przetwórczych i chłodniach (loco zakład) wahały się w granicach od 4,50 zł/kg za kl. II przez 5,07 zł/kg za kl. I do 5,53 zł/kg za kl. extra. Rok temu płacono 15 zł/kg malin w kl. I. 

- Mieliśmy w zeszłym roku absolutnie wyśrubowane ceny na malinę, truskawkę i czarną porzeczkę. Wszyscy wiedzieli, że ta cena spaść musi. Jest to towar kierowany w 80-90 procentach na eksport, przy zbyt wysokim poziomie cen odbiorca mówi: pas, nie kupię więcej. To jest jasne, takie są reguły gry – mówiła Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.   

Jakie będą ceny czarnej porzeczki w 2023?  

W przypadki czarnej porzeczki IERIGŻ przewiduje, że jej areał w 2023 r. wyniesie ok. 36 tys. ha, lecz ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe w trakcie bieżącego sezonu wegetacyjnego, skutkujące znacznym opadem kwiatów i zawiązanych owoców, poziom produkcji może wynieść ok. 100 tys. ton. Ze względu na etap cyklu produkcyjnego, w którym znajdują się obecnie porzeczki nie odnotowano jeszcze cen w zakładach przetwórczych. Niemniej, niezależnie od poziomu zbiorów w 2023 r., ceny skupu porzeczek czarnych mogą być niższe niż w 2022 r. 

Jak import owoców miękkich z Ukrainy wpływa na polski rynek? 

W 2022 r. nastąpił wzrost wolumenu importu mrożonych owoców z Ukrainy do Polski o ok. 21 proc. W ubiegłym roku Polska była największym wśród państw UE importerem mrożonych owoców miękkich z Ukrainy. W 2022 r. przywóz tych mrożonek zza naszej wschodniej granicy wyniósł 44,9 tys. ton i odpowiadał 55 proc. całego importu mrożonych owoców z Ukrainy do UE (82,2 tys. ton). 

Import mrożonych malin z Ukrainy w 2022 r. wzrósł o blisko 1/3 rok do roku i stanowił 77 proc. całkowitego wolumenu importu (22,2 tys. ton). W okresie I-IV 2023 r. obserwujemy dalszy wzrost importu mrożonych malin z Ukrainy, który wyniósł 7,3 tys. ton (+117 proc. r/r). 

- Importujemy malin coraz więcej już od paru sezonów, to są wzrosty o kilka tysięcy ton. Ten sezon nie jest jakoś dramatycznie inny. Importujemy więcej malin z Ukrainy, bo są najzwyczajniej w świecie tańsze. Jeżeli towar jest tańszy, to wszyscy kupują w kraju, który oferuje niższe ceny – mówi Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa. 

Import mrożonych wiśni w tym samym okresie wyniósł 75 ton i był o 23 proc. wyższy w porównaniu do tego samego okresu 2022 r. Zmniejszył się natomiast o 78 proc. przywóz z Ukrainy mrożonych truskawek (101 ton wobec 467 ton w okresie I-IV 2022 r.) i o 51 proc. mrożonych porzeczek (66 ton wobec 134 tony w okresie I-IV 2022 r.). 

Minister rolnictwa zainterweniuje w Brukseli 

- Cła na import owoców zostały zniesione decyzją z 23.04.2014 r. To była unijna regulacja, która miała na celu wykonanie pewnej koncesji pod adresem Ukrainy w wyniku trwających od 2011 r. negocjacji Układu Stowarzyszeniowego UE-Ukraina– mówił w Sejmie wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski.  

Wiceminister Kowalski poinformował także, że minister rolnictwa Robert Telus spotka się niedługo z unijnym komisarzem ds. handlu Valdisem Dombrovskisem, aby rozmawiać o ochronie polskiego rynku przed napływem ukraińskich towarów.  

 

fot. envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 13:59