Ceny paliw, wiadomości rolnicze, rolnictwoEnvatoelements
StoryEditorCeny paliw

Benzyna już przebiła 7 zł/litr. Jakie będą ceny oleju napędowego w najbliższych dniach?

03.11.2023., 13:00h
Paliwo na stacjach PKN Orlen nie przestaje drożeć. Za litr benzyny kierowcy płacą już ponad 6,5 zł i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić. Eksperci rynkowi nie wykluczają, że w najbliższej przyszłości może dojść od przełamania granicy 7,00 zł.

Wzrost cen paliw na stacjach PKN Orlen

Jak podaje portal Money.pl, nie da się nie zauważyć, że ceny paliw na stacjach PKN Orlen zaczęły wzrastać po 15 października 2023 r. kiedy to odbyły się wybory do parlamentu. Wcześniej za litr benzyny Polacy płacili w granicach 5,99 zł, aktualnie na zatankowanie litra 95 wydają 6,50 zł.

Ceny paliw w Polsce niespotykanie niskie w porównaniu do rynkowych

To, że detaliczne ceny paliw na stacjach Orlen były niespotykanie niskie w porównaniu do rynkowych Polacy zauważyli już dawno, a ich wzrost prognozowali analitycy rynkowi. Dziennikarze Money.pl zapytali o to, jak będzie rozwijała się sytuacja na rynku paliw dr. Jakuba Boguckiego z e-petrol, który jednoznacznie stwierdził, że ceny stopniowo wzrastają od blisko dwóch tygodni. To zjawisko nie dotyczy tylko gazu. Wzrostowi ulegają również ceny rynkowe i nie są to sprawy groszowe, ponieważ kwoty te podnoszą się regularnie o kilkadziesiąt złotych każdego dnia.

Niskie ceny paliw w Polsce były nie do obronienia

W minionym tygodniu ceny paliw na stacjach kształtowały się w następujący sposób:

  • litr oleju napędowego – 6,15 zł,
  • litr benzyny – 6,10 zł.

Kiedy ceny paliw sięgną 7 zł/l?

Jak podaje Money.pl, zdaniem dr. Boguckiego ceny paliw mogą osiągnąć nawet 7 zł jeszcze w grudniu br. Analityk stwierdza tak na podstawie obserwacji sytuacji w krajach sąsiadujących z Polską np. w Litwie i w Czechach, gdzie mieszkańcy już od dłuższego czasu płacą za litr paliwa 7 zł.

Czy atak Hamasu na Izrael przełoży się na zwyżki cen paliw?

Z informacji zgromadzonych przez Money.pl wynika, że dla rynku paliw nie bez znaczenia był atak Hamasu na Izrael. Obecnie trwa bombardowanie Strefy Gazy, co generuje obawy wśród analityków, choć ich zdaniem atak ten nie będzie miał większego wpływu na cenę ropy. Aktualna sytuacja rynkowa wskazuje na to, że cena za litr diesla nie powinna przekroczyć 7 zł, natomiast litra benzyny powinna się utrzymywać na poziomie 6,6-6,7 zł.

Ile wynoszą ceny paliw na stacjach PKN Orlen 3 listopada 2023 r.?

Ceny paliw w hurcie na stacjach PKN Orlen 3 listopada 2023 r. wynoszą:

  • ON - 5279,00 zł/m3 (wzrost od dnia poprzedniego o 58 zł),
  • Pb 95 - 5217,00 zł/m3 (wzrost od dnia poprzedniego o 25 zł),
  • Pb 98 - 5529,00 zł/m(wzrost od dnia poprzedniego o 25 zł).

Jakie są prognozy cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu?

Prognozy ekspertów rynkowych e-petrol wskazują, że w nadchodzącym tygodniu ceny detaliczne paliw będą kształtowały się na następującym poziomie:

image

Prognoza detalicznych cen paliw

FOTO: e-petrol.pl/zrzutekranu

Z powyższego zestawienia jasno wynika, że średnia cena diesela może zwiększyć się nawet o 14 groszy, co w perspektywie 7 dni daje znaczący wzrost. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku benzyny. Najmniej wzorst cen odczują kierowcy tankujący gaz.

image
Ceny paliw

Ceny paliw będą wzrastać. Jak odbije się to na rolnikach?

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: Money.pl, e-petrol.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 00:55