Rolnicy czekają po kilka dni na paliwo, a ceny ON w hurcie są wyższe niż na stacjacharch.
StoryEditorRolnikom brakuje paliwa

Ministerstwo rolnictwa apeluje do Sasina o zwiększenie ilości paliwa dla rolników

15.09.2023., 13:22h
Rolnicy wciąż mają problem z zaopatrzeniem się w paliwo. Przez to nie mogą swobodnie prowadzić prac polowych, które o tej porze roku są szczególnie intensywne. W związku z tym ministerstwo rolnictwa zaapelowało do ministra aktywów państwowych Jacka Sasina o zapewnienie paliwa dla rolników.

Ceny ON w hurcie wyższe niż na stacji benzynowej

Rolnicy nadal mają problem z zakupem paliw. Ceny oleju napędowego oferowanego w hurtowych ilościach są wyższe niż te, które obowiązują na stacjach benzynowych dla indywidualnych klientów. Poza tym zdarza się, że dystrybutorzy odmawiają przywozu paliwa lub opóźniają jego dostawę, a niekiedy dostarczają mniej niż rolnik zamówił. O tej sprawie pisaliśmy TUTAJ

Niestety, wszystko to ma miejsce w okresie intensywnych prac polowych, kiedy paliwo jest absolutnie niezbędne.

- To poważne utrudnienie, które negatywnie wpływa na konkurencyjność rolników oraz na ich zdolność do prowadzenia efektywnej działalności gospodarczej – ocenia Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Rolnicy apelują o paliwo do premiera Morawieckiego

Szmulewicz zaapelował więc do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra rolnictwa Roberta Telusa o zwiększenie dostępności paliwa dla rolników.

- Jesteśmy przekonani, że w obecnej sytuacji na rynku paliw konieczne jest podjęcie działań w przedmiotowym zakresie. Wprowadzenie "paliwa rolniczego" oraz zapewnienie dostępności paliwa w odpowiednich ilościach i cenach hurtowych stanowi podstawowe działania Rządu dla rolników w celu prawidłowego prowadzenia produkcji rolnej – zaznaczył szef Izb Rolniczych.

Ministerstwo rolnictwo zwróciło się do ministra Sasina o zapewnienie paliwa dla rolników

Apel rolników nie pozostał bez odpowiedzi. Ministerstwo rolnictwa w oficjalnym piśmie zwróciło się do ministra aktywów Jacka Sasina o zapewnienie paliwa dla rolników i o wyjaśnianie, dlaczego ON jest droższy w hurcie niż na stacji benzynowej.

- Zwracam się z uprzejmą prośbą do Pana Ministra o rozważenie możliwości poprawy dostępności oleju napędowego dla rolników oraz przeanalizowanie przyczyn wyższych cen na rynku hurtowym – napisał w piśmie do Sasina wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.

Dlaczego brakuje paliwa w hurcie?

Zdaniem Urszuli Cieślak z biura maklerskiego Reflex ograniczone dostawy oleju napędowego to konsekwencja prowadzonej przez Orlen polityki, która spłaszczyła cenę paliwa na rynku hurtowym, przez co jego import przestał być opłacalny. O tej sprawie pisaliśmy TUTAJ

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 10:18