StoryEditorWiadomości rolnicze

Ceny rolnicze: Ile pszenicy i mleka musi sprzedać rolnik, żeby kupić nawozy lub ciągnik?

27.10.2022., 13:10h
Ceny skupu w III kwartale 2022 roku były dużo wyższe niż rok wcześniej. Ale czy siła nabywcza rolnika wzrosła tak samo? Ile pszenicy i mleka musi sprzedać rolnik, żeby kupić nawozy lub ciągnik? Jak te wskaźniki wyglądały rok temu?

W najnowszym kwartalniku GUS poinformował, że w III kwartale 2022 roku, czyli lipiec-wrzesień relacje cen środków produkcji w odniesieniu do cen skupu pszenicy, żyta oraz żywca wołowego pogorszyły się w porównaniu z poprzednim kwartałem. Poprawiły się natomiast relacje cen większości środków produkcji do cen żywca wieprzowego i mleka.

Ile ton pszenicy trzeba sprzedać, by kupić ciągnik?

GUS wyliczył, ile rolnik musiałby sprzedać pszenicy w III kwartale tego roku, by kupić ciągnik.

Ciągnik był wart tyle co:

  • 218,9 t pszenicy,
  • 273,7 ton żyta,
  • 43,9 t żywca wieprzowego,
  • 30,2 t żywca wołowego
  • 138700 l mleka.

A jak to było rok temu? W tym samym okresie 2021 roku ciągnik kosztował tyle co 298 t pszenicy, 377,4 t żyta, 55,2 t żywca wieprzowego, 34,9 t żywca wołowego i 178800 l mleka.

Ile pszenicy, świń i bydła trzeba sprzedać, żeby kupić tonę saletrę?

Żeby kupić 1 tonę saletry rolnik w III kwartale 2022 r. musiał sprzedać:

  • 2,9 tony pszenicy
  • 3,6 t żyta,
  • 0,58 t żywca wieprzowego,
  • 0,4 t żywca wołowego
  • 1800 l mleka

Dla porównania rok temu w III kwartale, żeby kupić tonę saletry rolnik musiał sprzedać:

  • 1,6 tony pszenicy
  • 2,1 t żyta,
  • 0,3 t żywca wieprzowego,
  • 0,19 t żywca wołowego
  • 980 l mleka

Ile tuczników rolnik musi sprzedać, by kupić mieszankę paszową?

Mimo ogromnego wzrostu cen skupu tuczników, rolnik w dalszym ciągu musi sprzedać żywca mniej więcej tyle samo, co rok temu, żeby kupić tonę paszy.

Żeby kupić 1 tonę mieszanki paszowej dla tuczników rolnik musiał sprzedać w III kwartale 2022 r.:

  • 1,6 t pszenicy,
  • 2,0 t żyta,
  • 0,32 t żywca wieprzowego,
  • 0,22 t żywca wołowego,
  • 1000 l mleka.

Z kolei w okresie lipiec-wrzesień 2021 było to: 2 t pszenicy, 2,5 t żyta, 0,37 t żywca wieprzowego, 0,23 t żywca wołowego i 1200 l mleka.

Ile płodów rolnych trzeba sprzedać, żeby kupić olej napędowy?

W III kwartale 2022 roku rolnik, żeby kupić 1000 litrów ON musiał sprzedać:

  • 4,9 dt pszenicy,
  • 6,1 dt żyta,
  • 0,99 dt żywca wieprzowego,
  • 0,68 dt żywca wołowego i
  • 3,1 hl mleka.

W 2021 roku w trzecim kwartale 1000 litrów ON kosztowało tyle co:

  • 6,1 dt pszenicy,
  • 7,7 dt żyta,
  • 1,1 dt żywca wieprzowego,
  • 0,71 dt żywca wołowego
  • 3,6 hl mleka.

Z tych wyliczeń wynika, że rok temu rolnik musiał sprzedać więcej płodów rolników, by kupić ciągnik, paszę czy paliwo. Ale należy pamiętać, że w 2022 roku w porównaniu do 2021 ceny zbóż wzrosły o ok. 54–68 proc. Tuczniki skupowano o 31 proc. drożej (we wrześniu ceny były wyższe nawet o 75 proc.r/r), a bydło o ok. 50 proc. drożej. Mleko zdrożało natomiast o 60 proc. Łatwo więc policzyć, że siła nabywcza rolnika nie wzrosła aż tak bardzo jak wzrosły ceny w skupie, bo koszty produkcji też poszły mocno w górę. Najlepiej widać to na przykładzie cen nawozów. By kupić saletrę w III kwartale 2022 roku, rolnik musiał sprzedać dużo więcej swoich płodów rolnych niż rok wcześniej.

Warto też zwrócić uwagę, że w II kwartale 2022 roku rolnik musiał sprzedać mniej płodów rolnych niż w III kwartale, by kupić ciągnik, nawozy, paliwo czy pasze. Pogorszyły się relacje cen większości środków produkcji do cen skupu pszenicy, żyta oraz żywca wołowego.

Ceny produktów rolnych we wrześniu 2022 r.

Wg GUS, we wrześniu 2022 r. cena pszenicy w skupie wynosiła 1509 zł/t. Za żyto płacono 1199 zł/t, za żywiec wołowy 10,95 zł/kg, a za wieprzowy 7,93 zł/kg. Mleko natomiast skupowano po 2,49 zł/l.

Kamila Szałaj, fot. Sierszeńska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. kwiecień 2024 11:48