Z propozycją zamknięcia ukraińskiego rynku dla polskich mleczarni wystąpiła w zeszłym tygodniu tamtejsza organizacja branżowa. Wedle jej propozycji, polskie wyroby mleczarskie miałyby trafiać na Ukrainę jedynie w postaci tranzytu do Mołdawii.Pixabay
StoryEditorPolski rynek mleka

Czy polski nabiał będzie objęty ukraińskim embargiem?

09.05.2023., 14:30h
Zakazy handlu kojarzone są w Polsce z Federacją Rosyjską. Do ograniczeń sprzedaży do Rosji dochodziło już kilkukrotnie. Dotyczyły one wybranych, czasem nawet pojedynczych firm z branży, a wprowadzano je w latach 2005–2007 i 2011. Jednak tym najbardziej znany jest oczywiście zakaz z roku 2014, który obowiązuje do dziś.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak embargo nałożone na Rosję wpłynęło na polski rynek mleka?
  • Jak ważnym rynkiem zbytu dla polskich serów dojrzewających jest Ukraina?
  • Którym producentem serów dojrzewajaych na świecie jest Polska?
  • Czy zagrożenie ukraińskim embargiem jest realne?

65% polskiego eksportu żywności do Rosji zatrzymane prze embargo

​Była to odpowiedź na sankcje nałożone po zestrzeleniu nad okupowaną przez Rosjan częścią Ukrainy malezyjskiego samolotu pasażerskiego z niemal 200 Holendrami na pokładzie. Tuż po nim Stany Zjednoczone i Unia Europejska zdecydowały się na objęcie pakietem sankcji rosyjskiego sektora bankowego i energetycznego. Rosja przygotowała szereg odpowiedzi.

Pierwszą z nich była decyzja o wprowadzeniu zakazu importu przez Federację prawie wszystkich produktów rolno-spożywczych. Na liście znalazły się mięso, ryby, warzywa i owoce, przetwory z mąki i kasz oraz produkty mleczarskie.

W ich wyniku z dnia na dzień 65% polskiego eksportu żywności do Rosji zostało zatrzymane. Najbardziej ucierpieli producenci warzyw i owoców. Dotkliwe straty poniosła branża mleczarska. W przypadku tej ostatniej, w szczególn...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. maj 2024 22:05