
Zakaz importu z Polski do Węgier
Węgry od piątku 9 maja wprowadziły zakaz importu bydła, trzody chlewnej oraz mięsa wołowego i wieprzowego z Polski. Ograniczenia handlowe będą dotyczyły również Chorwacji, Czech, Słowenii i Rumunii. To odwet za nałożenie przez te 5 państw członkowskich zakazu importu niektórych produktów z całego terytorium Węgier, co według rządu węgierskiego powodujepoważne zakłócenia na rynku. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Polskie mleko nie pojedzie na Węgry
Okazuje się teraz, że zakaz dotyczy także mleka i produktów mlecznych pochodzących od zwierząt podatnych na pryszczycę, które nie zostały poddane odpowiednim środkom ograniczającym ryzyko, są objęte zakazem importu. Oznacza to, że polscy eksporterzy mleka, których produkty nie spełniają określonych wymogów przetwarzania, nie mogą ich eksportować na Węgry.
– Chociaż Węgry nie są największym odbiorcą polskich produktów mleczarskich (głównymi partnerami są Niemcy, Czechy i Włochy), to jednak stanowią istotny rynek zbytu, szczególnie dla takich produktów jak masło, serwatka i mleko w proszku. Wprowadzenie przez Węgry zakazu importu niektórych produktów mleczarskich z Polski może zatem wpłynąć na polskich eksporterów, zwłaszcza tych, którzy specjalizują się w wymienionych kategoriach produktów – podaje Polska Izba Mleka.
W 2023 roku wartość eksportu polskich produktów mleczarskich na Węgry wyniosła około 126,8 mln euro (około 584 mln zł), co stanowiło około 4,3 proc.całkowitego eksportu polskich produktów mlecznych do krajów Unii Europejskiej.
Jakie produkty mleczne wysyłamy na Węgry?
Jak podaje Polska Izba Mleka zgodnie z danymi za 2023 rok, główne kategorie produktów mleczarskich eksportowanych z Polski na Węgry obejmowały:
- Mleko i śmietanę niezagęszczone (kod CN 0401): 10,3 mln euro (46,97 mln zł), 6 786 ton
- Mleko i śmietanę zagęszczone (kod CN 0402): 21,9 mln euro (101,5 mln zł), 8 955 ton
- Jogurty, maślanki, mleko zsiadłe i śmietany kwaśne (kod CN 0403): 9,2 mln euro (42,05 mln zł), 3 956 ton
- Serwatkę (kod CN 0404): 25,4 mln euro (116,4 mln zł), 33 100 ton
- Masło i tłuszcze mleczne (kod CN 0405): 38,5 mln euro (178,9 mln zł), 8 454 ton
- Sery i twarogi (kod CN 0406): 25 mln euro (114,7 mln zł), 6 663 ton
Łącznie daje to prawie 130 mln euro i ponad 67 tys. ton produktów mlecznych wyeksportowanych na Węgry.
Bezzasadny zakaz importu
Polksie ministesrtwo rolnictwa uznaje, że zakaz wprowadzony przez stronę węgierską jest bezpodstawny, ponieważ w Polsce nie stwierdzono dotychczas pryszczycy, a ograniczenia handlowe podejmowane przez Polskę w stosunku do ognisk występujących na Węgrzech zakończyły się już w kwietniu (dokładnie 25 kwietnia 2025 r.).
Krzysztof Jażdżewski, Główny Lekarz Weterynarii oraz członek Zespołu Zarządzania Kryzysowego MRiRW przekazał węgierskiemu odpowiednikowi stanowisko dotyczące całkowitej bezzasadności wprowadzonych zakazów dla towarów z terytorium Polski i konieczności ich jak najszybszego zniesienia.
- Ze względu na charakter zaistniałych okoliczności oraz realne ryzyko znacznych strat ponoszonych przez hodowców i przedsiębiorców z Polski, sprawa będzie dalej procedowana przez stronę polską na wszystkich poziomach kontaktów w ramach współpracy w UE - czytamy w komunikacie.
Siekierski: "To decyzja o charakterze politycznym"
O bezzasadności wprowadzenia zakazu importu w.w. towarów i produktów z Polski do Węgier mówi również minister rolnictwa Czesław Siekierski i informuje, że straty, które ponieśli z tego powodu polscy eksporterzy już przekroczyły 1 mln euro, a przecież zakaz trwa od nieco ponad tygodnia.
Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz, na podst. topagrar.pl