Kiedy wreszcie ceny mleka zaczną rosnąć? Analitycy zmieniają prognozySierszenska/top agrar Polska
StoryEditorRynek mleka pod presją

Kiedy wreszcie ceny mleka zaczną rosnąć? Analitycy zmieniają prognozy

02.06.2024., 17:00h
Analitycy wskazują, że znacznie spadnie import odtłuszczonego mleka w proszku do Chin, ale wzrośnie sprzedaż masła i serów. Na rynek mleka wpływa także wysoka inflacja, ale również spadek produkcji w USA czy Nowej Zelandii. Jak to wszytko przełoży się na rentowność gospodarstw mlecznych?

Wzrost cen mleka będzie później i wolniej niż wcześniej przewidywali analitycy

Według niedawnego badania Rabobanku, początkowy wzrost cen nabiału obserwowany na przełomie 2023 i 2024 roku można w dużej mierze przypisać okresowi uzupełniania zapasów po niższych cenach, a nie silnemu wzrostowi popytu konsumpcyjnego. Z analizy wynika, że na światowym rynku mleczarskim prawdopodobnie nastąpi wolniejsza niż początkowo oczekiwano poprawa cen, głównie ze względu na spadek popytu Chin na importowane produkty mleczne.

Rosnąca produkcje mleka w Chinach wpływa negatywnie na ceny produktów mlecznych 

Ponowny wzrost światowych cen mleka napotkał przeszkody w drugim kwartale 2024 r. Początkowe przewidywania dotyczące stopniowych podwyżek cen w ciągu roku zostały złagodzone ze względu na połączenie zmniejszonego popytu światowego i zwiększonej krajowej podaży mleka w Chinach, co spowodowało spadek importu. Rozważania te wskazują, że ceny przetworów mlecznych mogą stanąć przed dodatkowymi wyzwaniami na drodze do ożywienia gospodarczego. Prognozy dotyczące produkcji mleka w Chinach na rok 2024 zostały skorygowane w górę, co nie jest dobrą wia...

Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 14:50